Prezidențiale2025 | Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a votat la Ambasada României la Tirana
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a votat, vineri, pentru al doilea tur al alegerilor prezidențiale din România, la Ambasada României din Tirana. Maia Sandu a participat la Summitul Comunității Politice Europene din Albania.
Într-un mesaj anterior, Maia Sandu a îndemnat cetățenii cu drept de vot să iasă în număr cât mai mare la la urne.
Maia Sandu, președinta Republicii Moldova: ‘Acum, România are nevoie de noi și Europa are nevoie de noi în România! Noi, moldovenii, știm cât valorează libertatea și siguranța – și ne dorim să facem parte din familia europeană, alături de România. Cetățenii români pot vota în acest sfârșit de săptămână pentru a proteja ceea ce a câștigat deja România, dar care e amenințat acum. Succes, România, sora noastră bună, contăm pe tine în Europa și tu contează pe noi!‘.
Maia Sandu deține și cetățenia română și și-a exprimat votul după participarea în Albania la reuniunea Comunității Politice Europene.

