Prețurile la gaze naturale nu vor crește pentru clienții casnici după 1 aprilie, asigură ministrul Energiei. Ce spun furnizorii

17 February 2026, 19:24

Prețurile la gaze naturale nu vor crește pentru clienții casnici după 1 aprilie. Asta susține ministrul Energiei, care dă asigurări că autoritățile vor lua măsuri astfel încât populația să fie protejată și după ce expiră plafonarea tarifului actual. Reprezentații furnizorilor consideră însă că ar fi apărut oferte și mai avantajoase dacă piață era lăsată liberă.

Clienții casnici beneficiază de un tarif plafonat la gaze naturale de 0,31 lei/KWh, până la 31 martie. Acum așteaptă să afle ce măsuri vor lua autoritățile astfel încât să nu apară noi scumpiri, după 1 aprilie.

Ministrul Energiei dă asigurări că prețurile la gaze naturale nu vor crește pentru populație.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Nu o să crească prețul pentru consumatorii casnici pentru că plafonăm de la producător, pe tot lanțul. Avem tarif reglementat pentru ca nu să nu ajungem la un preț mai mare la gazele naturale pentru oamenii de acasă.



Reprezentații furnizorilor de energie susțin însă că oamenii ar putea beneficia chiar și de tarife mai mici, dacă piața e lăsată liberă de la 1 aprilie.

Laurențiu Urluescu, Asociația Furnizorilor de Energie: Noi întotdeauna susținem o piață liberă. O piață liberă asigură un preț cât mai corect și un serviciu cât mai bun. În momentul de față, pentru perioada de după 1 aprilie, dacă ne uităm pe comparatorul ANRE, există 7 oferte sub plafonul de 0,31.

De exemplu, în București furnizorii de gaze naturale au pregătit oferte care se aplică după data de 1 aprilie ce conțin prețuri cuprinse între 0,30-0,38 de lei/KWh.

Noul mecanism de plafonare a prețurilor ar urma să se aplice până la 31 martie anul viitor. Între timp, e de așteptat să înceapă exploatarea gazelor naturale din Marea Neagră, iar România să aibă un surplus de materii prime.

Ana Otilia Nuțu, analist al pieței de Energie: Deci cine a cumpărat gaz așteptându-se că piața se va liberaliza la 1 aprilie l-a cumpărat deja la prețul pe care îl aștepta în eventualitatea unei piețe liberalizate. Ce facem cu aceia? Dacă acest preț este mai mare decât prețul la care cumpărau în vremea în care piața era reglementată, atunci o să vină bugetul statului să compenseze sau cum?   

Ministrul Energiei a mai anunțat că autoritățile au în plan să acorde consumatorilor cu venituri foarte mici un sprijin finanaciar pentru plata facturilor la gaze naturale în perioada 1 octombrie-31 martie 2027.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite