Prețul gazelor ar putea rămâne stabil după 1 aprilie. Guvernul promite eliminarea treptată a plafonului

Eliminarea plafonului la prețul gazelor după 1 aprilie nu ar trebui să aducă scumpiri pentru consumatori. Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, spune că tarifele ar putea rămâne cel puțin la nivelul actual, iar creșteri ar apărea doar într-un context internațional complicat. Chiar și atunci, autoritățile iau în calcul o eliminare graduală a plafonului. Specialiștii avertizează însă că, fără controale eficiente, pot apărea speculații de preț.

Liberalizarea gazelor naturale, fără informare. 8 din 10 români nu știu clar care sunt consecințele, iar jumătate dintre consumatori nici măcar nu au auzit de așa ceva

A mai rămas o săptămână până când piața gazelor naturale se va liberaliza. Dar 8 din 10 români nu știu clar care sunt consecințele, iar jumătate dintre consumatori nici măcar nu au auzit de așa ceva, potrivit unui studiu. Dacă firmele din energie nu fac oferte cu prețuri mai mici pentru populație, autoritățile se gândesc să introducă o taxă pe câștigurile furnizorilor.

Ultima Oră

Cele mai citite