Președintele SUA a semnat un ordin executiv care reclasifică marijuana drept substanță mai puțin periculoasă

Canabis/ Profimedia Images
19 December 2025, 11:23 (actualizat 19 December 2025, 11:24)

Președintele Donald Trump a semnat joi un ordin executiv care reclasifică marijuana ca drog mai puțin periculos și ar putea deschide noi căi pentru cercetarea medicală, o schimbare majoră în politica federală privind drogurile, care se apropie de ceea ce au făcut multe state.

Președintele american a menționat că beneficiile medicale ale canabisului pot trata anumite afecțiuni medicale. Trump a subliniat că măsura va elimina barierele birocratice, permițând cercetătorilor să studieze în profunzime beneficiile plantei pentru tratarea durerii cronice și a altor afecțiuni. 

Pentru susținătorii din Nebraska, aceasta este o victorie. Directorul executiv al Nebraskans for Medical Marijuana a declarat că acest lucru le validează eforturile.

„Astăzi este o victorie uriașă”, a spus Crista Eggers. „În primul rând, ne validează faptul că acesta este un tratament medical adevărat. Are valoare medicală. Este o zi importantă să ne simțim validați în lupta noastră, în sfârșit.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite