Președintele SUA a semnat un ordin executiv care reclasifică marijuana drept substanță mai puțin periculoasă
Președintele Donald Trump a semnat joi un ordin executiv care reclasifică marijuana ca drog mai puțin periculos și ar putea deschide noi căi pentru cercetarea medicală, o schimbare majoră în politica federală privind drogurile, care se apropie de ceea ce au făcut multe state.
Președintele american a menționat că beneficiile medicale ale canabisului pot trata anumite afecțiuni medicale. Trump a subliniat că măsura va elimina barierele birocratice, permițând cercetătorilor să studieze în profunzime beneficiile plantei pentru tratarea durerii cronice și a altor afecțiuni.
Trump has softened US policy on marijuana
— NEXTA (@nexta_tv) December 18, 2025
The US president has signed an executive order reclassifying cannabis as a less dangerous substance.
The move simplifies regulation, lowers barriers for medical use, and opens up more opportunities for research and legal consumption. pic.twitter.com/PAMh3g6PAo
Pentru susținătorii din Nebraska, aceasta este o victorie. Directorul executiv al Nebraskans for Medical Marijuana a declarat că acest lucru le validează eforturile.
„Astăzi este o victorie uriașă”, a spus Crista Eggers. „În primul rând, ne validează faptul că acesta este un tratament medical adevărat. Are valoare medicală. Este o zi importantă să ne simțim validați în lupta noastră, în sfârșit.”

