Premierul Ilie Bolojan: Comisia Europeană consideră că jalonul privind pensiile magistraților nu este îndeplinit și mâine voi informa CCR asupra consecințelor amânării acestei decizii

4 February 2026, 17:09 (actualizat 5 February 2026, 00:17)

Săptamâna viitoare vom finaliza discuțiile pe buget, iar trimiterea la Parlament va fi undeva în jurul datei de 20 februarie. Principalele provocări – încadrarea în deficit, absorbția fondurilor europene, în programul PNRR avem de absorbit peste 10 miliarde de euro până în august, a declarat premierul Ilie Bolojan, în deschiderea conferinței de presă de miercuri seara. Conferința a fost transmisă LIVE, pe TVR 1 și TVR Info și LIVE TEXT pe tvrinfo.ro.

Premierul Ilie Bolojan a anunțat miercuri seara că jalonul din PNRR privitor la pensiile magistraților nu a fost îndeplinit, ca atare Comisia Europeană ne-a reținut cele 200 de milioane de euro, așadar mâine voi informa CCR asupra consecințelor amânării.

Premierul Ilie Bolojan: Anul acesta va fi un vârf – e nevoie să accesăm finanțările PNRR, condiționate de respectarea jaloanelor pe care România s-a angajat să le respecte. Unul din ele este pensiile magistraților, unde avem o reținere de peste 200 de milioane de euro. Din discuțiile cu Comisia, în momentul de față Comisia consideră că acest jalon nu este îndeplinit și mâine voi informa CCR asupra consecințelor amânării. Dacă nu se va lua o decizie, probabilitatea ca să pierdem acești bani este foarte mare și cred că fiecare instituție trebuie informată cu privire la consecințele anumitor decizii.

Reforma pensiilor magistraților a fost adoptată de actualul guvern, însă ea a fost atacată la CCR, iar decizia Curții Constituționale a fost amânată până acum de câteva ori.

Iată principalele declarații ale premierului Ilie Bolojan:

suntem la finalul unor măsuri de ajustare bugetară care au însemnat o perioadă dificilă pentru mulți români, o contracție economică, dar închidem aceste măsuri și vom lucra la măsuri care vor duce la o relansare economică, ceea ce înseamnă un stat mai eficient, o economie mai sănătoasă.

-în această perioadă lucrăm la câteva priorități

-la pregătirea bugetului pe anul acesta. Țintele stabilite sunt de aprox 6,2% ținta de deficit și ne propunem să reducem inflația la sfârșitul anului la 4%. Săptămâna viitoare vom finaliza discuțiile pe buget, iar trimiterea la Parlament – undeva în jurul datei de 20 februarie. Principalele provocări – încadrarea în deficit, absorbția fondurilor europene, în programul PNRR avem de absorbit peste 10 miliarde de euro până în august – pentru a avea investiții importante și anul acesta care se traduc în kilometri de autostradă, ar trebui să se finalizeze autostrada Moldovei până la Pașcani, spitale terminate, investiții.

-în paralel se lucrează la pachetul pe reforma administrației, acest proiect a intrat în circuitul de avizare, el ar urma să fie aprobat săptămâna viitoare, recomandarea Ministerului Justiției este să angajăm răspunderea Guvernului pe acest pachet.

-va fi completat de proiectul de interdicția cumulului pensiei cu salariul, care va fi adoptat săptămâna viitoare.

-Cel de-al doilea este pachetul de relansare economică. Mâine va fi prezentat în ședința de guvern, apoi prezentat de dl ministru Nazare în fața d-voastră, vineri va avea loc un consiliu tripartit, pentru partenerii sociali. Conține soluții de credite fiscale pentru companii, măsuri de amortizare accelerată pentru achiziția de utilaje, de exemplu scheme de sprijin pentru investițiile mari și scheme de garanții prin Banca de Investiții și Dezvoltare.

-Cele mai importante măsuri: să avem predictibilitate în măsurile fiscale, să asigurăm stabilitate politică și financiară și să lucrăm la domenii care influențează semnificativ economia, ca absorbția de fonduri europene și energia.

-avem pregătite trei proiecte de ordonanță privind simplificarea în domenii care ar susține companiile pentru autorizare prin debirocratizarea proceselor de autorizare, prin simplificarea acestora și reducerea poverii administrative. Este vorba de un proiect privind simplificarea obținerii avizelor de mediu, termenele vor fi scurtate substanțial. Al doilea proiect: simplificarea obținerii autorizațiilor de incendiu, avizelor emise de ISU – scurtare termene, standardizare. Avizul să fie obținut în 15 zile, autorizația în 30 de zile. Astăzi durează luni de zile o autorizație. Al treilea este de simplificare al avizării investițiilor mari din România, avizul CISD, unde tarifele se reduc la jumătate, termenele se înjumătățesc, iar pragul care este astăzi de 2 milioane pentru obținerea avizului este ridicat la 5 milioane de euro în așa fel încât să debirocratizăm marile investiții care se fac în România.

alt domeniu important: de a ne întâri sectorul energetic. E important să ne creștem capacitățile de stocare, vom pune presiune pe Hidroelectrica, ar trebui să-și facă capacități de 500MW, au întârzieri destul de mari. Fiecare MW de stocare înseamnă un preț mai mic de energie, pe care țara noastră îl achiziționează la vârf de consum seara, când nu avem energie suficientă.

anul acesta trebuie să susținem terminarea a două proiecte importante pe gaz: centrala de la Mintia și cea de la Iernut. Cele două echilibrează sistemul energetic național, asigură energia necesară după închiderea centralelor pe cărbune.

acțiunile de salvare a combinatului Liberty de la Galați, pe care ne propunem să-l declarăm de importanță strategică și să asigurăm siguranța combinatului în lunile următoare și plățile pentru oamenii care sunt acolo.

plafonarea administrativă a prețului la gaz. Trebuie să protejăm și cetățenii de puseul de inflație posibil. Fiind un an greu, este normal să luăm aceste măsuri, având în vedere că din 2027 vom avea resurse suplimentare de gaze în Marea Neagră. Anul 2027 ar fi un an mai potrivit pentru a face liberalizare. Propunem ca între 1 aprilie anul acesta și 1 aprilie 2027 să existe o perioadă tranzitorie cu un preț neplafonat, administrat pentru consumatorii casnici. Asta înseamnă că vom reglementa prețul pentru casnici pe tot lanțul, prețul va rămâne stabil pe tot parcursul anului și nu vor fi alte modificări până în primăvara anului viitor. Prețul va fi reglementat pentru toți consumatorii casnici și pentru toate CET-urile. Pentru celelalte activități nu va mai exista plafon.

-un element important este absorbția de fonduri europene. Anul acesta va fi un vârf – e nevoie să accesăm finanțările PNRR, condiționate de respectarea jaloanelor pe care România s-a angajat să le respecte. Unul din ele este pensiile magistraților, unde avem o reținere de peste 200 de milioane de euro. Din discuțiile cu Comisia, în momentul de față Comisia consideră că acest jalon nu este îndeplinit și mâine voi informa CCR asupra consecințelor amânării. Dacă nu se va lua o decizie, probabilitatea ca să pierdem acești bani este foarte mare și cred că fiecare instituție trebuie informată cu privire la consecințele anumitor decizii. Avem de încasat 2,6 miliarde de euro și cu cât rezolvăm toate problemele care țin de această cerere de plată mai repede, cu atât avem banii aceștia la dispoziție.

Întrebări din partea presei și răspunsuri:

despre reducerea cerută de UDMR a impozitelor: Am discutat cu dl Kelemen Hunor, răspunsul nu poate fi dat foarte simplu, problema impozitelor pe proprietate e complexă și are o paletă largă de aplicare. Precizări: România s-a angajat să aducă impozitele pe proprietate la un nivel mai mare, reperul fiind prețul de pe piață. Mai avem de lucrat această schemă, suntem într-o formulă intermediară. Unele primării doresc să reducă impozitul pe mașini la nivelul minim. Consider că este un atribut al administrației publice locale, putem să aducem o corecție. Ar trebui să facem asta într-un termen cât mai scurt, înainte de aprobarea bugetului. Despre ajutoarele pentru persoanele vulnerabile: în baza discuțiilor cu autoritățile locale și a analizei din teren, având peste 900.000 de cetățeni cu certificate de acest gen, 10%, am luat decizia să eliminăm aceste excepții. Toate reducerile pe care le facem înseamnă mai puțini bani la autorități și cineva trebuie să compenseze aceste lipsuri.

despre scandalul comisiei juridice din Camera Reprezentanților din SUA privind anularea alegerilor din România: Sunt cu totul de acord cu ce a comentat dl președinte. Nu este un raport despre România, ci despre libertatea de exprimare în care este menționată și România. Înțelegem preocuparea comisiilor din SUA în privința libertății de exprimare și noi ca țară respectăm libertatea de exprimare. Deciziile de la vremea respectivă au fost luate de CCR, cu respectarea prevederilor legale în derularea alegerilor.

despre interdicția copiilor de a avea conturi pe rețelele sociale. E greu să iei o măsură care să pună în practică o astfel de interdicție pentru că copiii și nepoții noștri au abilități foarte bune astfel încât să ocolească aceste interdicții. Cel mai important lucru: măsuri de prevenție, de a discuta, de a reglementa ca părinți accesul. Mi-e greu să cred că putem lua aceste interdicții.

-despre legitimitatea lui Nicușor Dan după anularea alegerilor: legitimitatea dlui Nicușor Dan este dată de milioanele de români care l-au votat.

-despre implicarea în numirea șefilor la servicii – nu răspunde

-despre poziția în PNL – nu răspunde

-despre grija statului pentru banii colectați: Era bine ca măsurile de colectare să le putem lua mai repede și într-o ordine potrivită. Dar nu s-a putut, pentru că aveam un calendar. Avem o coaliție de patru partide, în care deciziile nu se iau foarte ușor.

despre eliminarea CASS pentru mame și veterani, ajutor pentru pensii și familiile monoparentale: acest pachet nu a fost discutat la nivel guvernamental și în coaliție. Cred că atunci când avem posibilitatea, trebuie să susținem cetățenii vulnerabili. Putem discuta despre un ajutor pentru pensionarii cu venit minim. Indiferent cine este prim-ministru, orice propunere trebuie să se bazeze pe niște sume pe care să le ai și de unde le acoperim. În zilele următoare se va clarifica și acest aspect. Atunci când suntem într-o coaliție să încercăm ca fiecare propunere să fie discutate în interior, într-un format tehnic, având paternitatea acestor propuneri, să le anunțe și să le propună. Nu sună în niciun fel bine ca în permanență într-o coaliție partidele să disoneze în acțiuni, dă o senzație de nefuncționalitate, generează tensiuni inutile și așteptări ale cetățenilor.

despre neplata primei zile de concediu medical: decizia este una adoptată de Guvern, la propunerea Ministerului Sănătății, în baza unei discuții prealabile în Guvern. Ea este tranzitorie și trebuie să țină cont de realitățile pe care le avem. Bugetele pe Sănătate sunt foarte mari, care au crescut an de an. Suma pentru concediile medicale ar putea rămâne în sistem pentru a acoperi costurile tratamentelor și ale serviciilor.

despre excepția pentru anumiți pacienți, cum ar fi cei oncologici: Am și aparținători în familie și am toată compasiunea pentru acești pacienți. Putem analiza orice măsură și să facem dinamica ei, abia a intrat în vigoare.

despre coaliție: Nu cred că s-ar cuveni să dau note. Cred că am putea să funcționăm mult mai bine, pentru asta să ne respectăm mai mult între noi, programul de guvernare, înțelegerile, am încercat să evit conflictele, să nu le potențez. Eu nu pot să cred că cetățenii văd mai bine unul din partidele din coaliție atunci când văd dispute, poziții total divergente. Cred că am putea să îmbunătățim aceste lucruri și am putea da senzația de stabilitate și siguranță. În toate discuțiile cu finanțatorii, agențiile de rating, unul din elementele de discuție este dat de stabilitate, iar efectul acestor discuții se reflectă în dobânzi mai ridicate.

-despre profilul directorului SRI: este responsabilitatea domnului președinte.

despre Educație și protestele de azi: La capitolul zvonistică avem din păcate prea multă, inclusiv legate de nominalizări și despre concedieri, care nu au nicio bază reală. Sper ca până săptămâna viitoare să terminăm aceste discuții. Nu vor fi reduceri. Putem lucra pe partea de transparență, de îmbunătățire a calității sistemului de învățământ, adaptarea lui la partea economică, crescând an de an bugetele pentru Educație, nu scăzând. Ar trebui să avem statistici de exemplul câți absolvenți de Medicină iau Rezidențiatul? Săptămâna viitoare e foarte probabil să avem un nou ministru.

despre pachetul de relansare economică: Efectele se vor vedea în anii următori, cele pozitive. Într-o primă fază, acest pachet va avea niște costuri, efectele pozitive ar trebui să se vadă în locuri de muncă mai multe și mai bine plătite, mai multe produse la export, mai puține importuri.

despre plafonarea prețului la gaze: Vom avea întâlniri săptămâna viitoare cu operatorii, producătorii, furnizorii. Prețurile nu vor depăși actualele prețuri. Deci nu vor fi creșteri de prețuri la gaze, ca să înțelegem, să anticipăm supraoferta.

despre ce a propus Kelemen Hunor: atunci când ai mai multe partide în coaliție, dar contează tonul și abordarea și din punctul acesta de vedere nu am ce-i reproșa domnului Kelemen Hunor.

despre includerea în Legea bugetului a referendumului pe București: Una dintre situațiile cele mai dificile financiar le are Bucureștiul, primăria este subfinanțată. Cu siguranță în proiectul de buget va fi un capitol dedicat Bucureștiului, trebuie găsită o formă de echilibru între Primăria Generală și cele de sector. Vom avea o discuție, mă voi documenta. Sper să găsim o soluție: Sau să punem în practică referendumul, sau să găsim o formulă tranzitorie.

despre cât se mai poate împrumuta România: Nu există decât câteva soluții puse în practică de toate țările care au trecut prin aceeași situație. Indiferent cine va fi la guvernare nu vom putea să nu contractăm credite de pe o zi pe alta, România va lua în continuare credite, important e să reducem cuantumurile, dar și să reducem dobânzile. România plătește, din păcate, niște dobânzi mai mari. Am reușit să ținem bugetul sub control. Trebuie să asigurăm stabilitatea politică, indiferent de coaliție și de cine e premier, – un element de bază care generează costul dobânzilor. Cel puțin, probabil 0,5%, poate 1% este dat de percepția de stabilitate, de măsuri care sunt adoptate. Italiei i s-a îmbunătățit după mulți ani ratingul de țară pentru că și-a asigurat stabilitatea.

despre atacarea la CCR a deciziei cu neplata primei zile de concediu medical: Avocatul Poporului are această prerogativă, vom aștepta decizia CCR și vom decide la momentul respectiv.

despre fundația Neșu: nu am intervenit pentru o fundație, ci discutând cu un primar, i-am explicat care sunt posibilitățile legale, a fost o decizie a Consiliului Local și îndemn toate autoritățile locale, dacă au pe teritoriul lor fundații care fac lucruri bune pentru oameni, este important să le susținem.

despre decizia CCR de a nu mai fi obligatorie completarea declarației de avere: demnitarii nu au niciun motiv să nu completeze declarațiile de avere. Personal voi completa declarația de avere. Voi susține o astfel de legiferare. Dar atunci când partidul meu va avea 50%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite