Ilie Bolojan anunță ca prioritate întărirea sectorului energetic. Ce soluții consideră că sunt urgente
Premierul Ilie Bolojan a susținut o conferință de presă, miercuri seara, în care a prezentat prioritățile guvernului în perioada următoare. Una dintre ele este legată de întărirea sectorului energetic.
Ilie Bolojan, premierul României: ”Un alt domeniu important care este o prioritate pentru Guvern este cel de a ne întări sectorul energetic și ceea ce derivă din acest sector. Este important să ne creștem capacitățile de stocare și vom pune presiune pe Hidroelectrica pentru a-și crește capacitățile de stocare.
Ar trebui să-și facă capacități de stocare de 500 de megawati. Au întârzieri destul de mari. Dar fiecare megawat în stocare înseamnă un preș mai mic al energiei pe care țara noaatră o achiziționează la vârf de consum seara când nu avem energie suficientă, iar dublat prin economiile care se fac prin această acumulare la prânz când practic energia se pierde înseamnă un element important pentru echilibrarea mixului energetic.
Anul acesta trebuie să susținem terminarea a două proiecte importante pe gaz: e vorba de centrala de la Mintia – și mâine dimineață voi avea o întâlnire cu investitorii care sunt într-o stare avansată – și cea de la Iernut. Cele două centrale echilibrează sistemul energetic național.
Și, de asemenea, pune în valoare suplimentar, începând din 2027, resursa suplimentară de gaz pe care o vom avea din Marea Neagră”, a susținut prim-ministrul în conferința de presă.

