Premierul danez reacționează dur la vizita oficialilor americani în Groenlanda: “O presiune inacceptabilă”

Premierul Danemarcei, Mette Frederiksen / Profimedia Images
25 March 2025, 13:52 (actualizat 25 March 2025, 20:54)

Mette Frederiksen promite să „se opună” abordărilor agresive ale Casei Albe față de insula arctică. Premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, a criticat dur administrația președintelui american Donald Trump pentru exercitarea unei „presiuni inacceptabile” asupra Groenlandei, condamnând vizita iminentă a celei de-a doua doamne a SUA, Usha Vance, în teritoriul danez, conform Politico.

„Aceasta nu este, în mod evident, o vizită care are legătură cu nevoile sau dorințele Groenlandei”, a declarat Frederiksen despre călătoria programată, la care vor participa soția vicepreședintelui JD Vance, consilierul pentru securitate națională Mike Waltz și secretarul pentru energie Chris Wright.

Prin urmare, trebuie să spun că această situație reprezintă o presiune inacceptabilă asupra Groenlandei și Danemarcei. Și este o presiune împotriva căreia ne vom opune”, a adăugat premierul.

Condamnarea lui Frederiksen marchează cea mai fermă critică adusă Casei Albe de când Trump și-a îndreptat atenția către preluarea acestui teritoriu autonom danez, bogat în resurse minerale esențiale și situat într-o locație geostrategică vitală în Arctica.

Frederiksen a menționat, de asemenea, că reprezentanții groenlandezi au fost „clari” în privința faptului că „nu își doresc o vizită în acest moment, deoarece nu au un guvern”, în urma alegerilor desfășurate la începutul acestei luni.

„Nu poți efectua o vizită privată alături de reprezentanți oficiali ai altui stat”, a subliniat premierul danez.

Trump a sugerat pentru prima dată perspectiva ca SUA să achiziționeze Groenlanda în timpul primului său mandat, însă de când a revenit la Casa Albă a ridicat miza, refuzând să excludă posibilitatea de a prelua cea mai mare insulă din lume prin forță militară sau coerciție economică — numind-o o „necesitate absolută” pentru securitatea națională a SUA.

Frederiksen a subliniat că, atunci când Trump vorbește despre Groenlanda, președintele american „vorbește serios” și reprezintă o amenințare reală. „El își dorește Groenlanda. Prin urmare, acest lucru nu poate fi văzut izolat de restul situației”.

Totodată, premierul a accentuat că atât Copenhaga, cât și Nuuk (capitala Groenlandei – n.red.) își doresc o colaborare strânsă cu SUA. „Suntem aliați, avem un acord de apărare privind Groenlanda încă din 1951. Nu există nicio indicație, nici în Danemarca, nici în Groenlanda, că nu vrem să cooperăm cu americanii. Dar când organizezi o astfel de vizită, iar politicienii groenlandezi spun că nu o doresc, nu poți interpreta acest lucru ca pe un gest de respect”, a adăugat ea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite