Pompierii din Spania și-au cerut în stradă drepturile. Proteste după o vară de foc
Mii de pompieri forestieri din toată Spania au protestat, la Madrid, pentru condiții mai bune de muncă, după o vară de foc pentru statul iberic.
Pompierii reclamă lipsa stabilităţii locurilor de muncă, salariile prea mici şi solicită recunoașterea bolilor profesionale.
Pompierii forestieri din Spania s-au luptat, în această vară, cu unele dintre cele mai grave incendii de vegetaţie înregistrate în Peninsula Iberică.
Peste 380.000 de hectare au fost distruse si zeci de vieţi omeneşti au fost curmate de flăcări.

