Peste 90 de maşini de epocă, la Retroparada Primăverii de la Iaşi. Automobile fără vârstă, la Arad

10 May 2026, 20:47 (actualizat 10 May 2026, 20:50)

Vremea bună e un prilej de plimbare şi relaxare pentru toţi dar mai ales pentru proprietarii de maşini de epocă. Pasionaţii de istorie auto si simpli trecători s-au delectat în acest week-end cu două evenimente de excepţie. La Iaşi, cele mai vechi si rare modele auto au defilat la Retroparada Primăverii, în timp ce la Arad străzile s-au umplut de zgomotul automobilelor de vârstă venerabilă.

Modele vechi de Trabant, Dacia, Volga sau Skoda, care umpleau şoselele în urmă cu decenii, au defilat prin centrul Aradului spre bucuria trecătorilor şi a celor care le deţin. La expoziție s-au spus şi poveşti despre mașini devenite simboluri ale unei epoci.

Mulți vizitatori consideră că mașinile nu sunt doar exponate, ci adevărate capsule ale timpului.

Modele de Cadillac, Corvette, BMW, până la bătrânele Volga și Dacia au fost admirate de public la Retroparada Primăverii din Iaşi. De câţiva ani şi Mirabela se mândeşte cu un model special de la Mecedes, fabricat în 1983.

Nu a lipsit nici Dacia 1300, iar din Republica Moldova a venit si faimoasa Volga, rezervată pe vremuri nomenclaturii de partid.

La Retroparada Primăverii au participat peste 90 de maşini fabricate din 1960 până la Revoluţie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă