Papa Francisc a făcut o criză respiratorie

28 February 2025, 23:40 (actualizat 1 March 2025, 00:41)

Starea de sănătate a Suveranului Pontif s-a înrăutățit vineri seară. Papa Francisc se află în spital de două săptămâni, inițial pentru o bronșită, dar au apărut complicații. Cu cele mai noi date, corespondentul TVR în Italia, Anca Mihai.

În această dimineață, s-a trezit, a luat micul-dejun și citește în mod regulat ziarele. El își continuă tratamentul și fizioterapia respiratorie la care este supus în aceste zile’, au anunțat în cursul zilei de vineri surse de la Vatican.

Însă după-amiază, starea Papei s-a înrăutățit. A făcut o criză respiratorie, potrivit ultimului buletin oficial al Spitalului Gemelli.

Anca Mihai, corespondent TVR în Italia: “În jurul orei 14.00, Papa Francisc a avut un bronhospasm cu vomă, care a necesitat o ventilare artificială. Acum, Papa nu e intubat, respiră cu ajutorul unei măști care, pentru prima dată de la internare, îi acoperă nasul și gura. Surse spun că următoarele 24-48 de ore sunt decisive pentru a vedea dacă răspunde la tratament. Credincioșii se roagă în fiecare zi în fața spitalului dar și în Piața Sfântul Petru pentru sănătatea sfântului părinte“.

Suveranul Pontif este internat la Spitalul Gemelli din Roma, din 14 februarie, pentru bronșită cu infecție polimicrobiană și pneumonie bilaterală.

Papa Francisc nu şi-a luat niciodată concediu şi presa a scris că adesea nu a respectat sfaturile medicilor de a-şi tempera activităţile pontificale şi de a se odihni mai mult.

Este predispus la infecţii pulmonare, după ce a fost diagnosticat cu pleurezie în tinereţe şi i s-a îndepărtat chirurgical un lob pulmonar.

Suveranul Pontif este în vârstă de 88 ani şi a fost înscăunat în 2013.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite