Ostatic israelian ținut captiv timp de aproape 500 de zile în Gaza: ”Pot respira din nou. Îmi amintesc că simțeam că sunt îngropat sub pământ în timp ce încă eram în viață”
Un fost ostatic israelian care a fost ținut captiv timp de aproape 500 de zile în Gaza spune că returnarea cadavrului ultimului ostatic în această săptămână înseamnă că toți ostaticii eliberați pot „respira acum și să-și reia viața”, notează BBC.
Sasha Troufanov, în vârstă de 30 de ani, inginer în domeniul electronicii la Amazon, a fost luat ostatic pe 7 octombrie 2023 de către militanți ai Jihadului Islamic Palestinian. Logodnica sa, Sapir Cohen, mama și bunica lui au fost, de asemenea, răpite și duse în Gaza. Femeile au fost eliberate după mai mult de 50 de zile de captivitate. El a fost eliberat acum un an, după 498 de zile de detenție.
În primul său interviu internațional, Troufanov, aflat într-o vizită la Londra, a declarat pentru BBC News că, odată cu returnarea luni a trupului lui Ran Gvili, ceea ce înseamnă că toți ostaticii au fost aduși înapoi, „a fost minunat. Am așteptat atât de mult să se întâmple asta.
„Am purtat această povară încă de când m-am întors. Era ca o greutate pe umerii mei care mă împiedica să revin la viața mea. Deși am fost eliberați, nu am ieșit cu adevărat din Gaza, pentru că prietenii și frații noștri erau încă acolo.”
Dar momentul a fost amar pentru el, deoarece luni era și ziua de naștere a tatălui său, Vitaly. Troufanov a aflat abia în ziua eliberării sale, în februarie 2025, că tatăl său fusese ucis pe 7 octombrie și și-a dat seama că tatăl său nu era acolo să-l întâmpine.
Troufanov și Cohen vizitau familia lui la Kibbutz Nir Oz, aproape de granița cu Gaza, când militanți palestinieni le-au luat cu asalt casele. Cohen s-a înfășurat într-o pătură și s-a ascuns sub pat, dar ambii au fost capturați. Troufanov a fost lovit și înjunghiat în umăr.
„Am văzut teroristul cu atât de multă furie și ură pe față, ținând cuțitul și încercând să mă înjunghie și mai mult.”
Când atacatorii au încercat să-l ducă pe Troufanov din kibbutz, acesta a reușit să scape pentru un moment, dar când a renunțat să mai fugă, l-au împușcat de două ori în fiecare picior.
„Am simțit doar șocul durerii trecând prin creier și am căzut la pământ, apoi unul dintre teroriști m-a lovit cu pușca în partea din spate a capului și mi l-a despicat.”
Când a ajuns în Gaza, spune că a fost bătut apoi de civili și s-a gândit e momentul în care va muri.
În timpul șederii sale în Gaza, Troufanov nu a primit aproape niciun tratament medical. A fost dus o dată la o casă a unei familii și o dată la un spital, unde piciorul său rupt a fost bandajat mai întâi cu o mătură de lemn și apoi cu o bucată dintr-o grilă metalică.
Spre deosebire de mulți alți ostatici, el a fost ținut aproape în totalitate în izolare. Troufanov a văzut un alt ostatic doar în două dintre cele 498 de zile petrecute în captivitate.
”Simțeam că sunt îngropat sub pământ în timp ce încă eram în viață”
La început, a fost ținut la suprafață, timp de mai mult de șase săptămâni, închis într-o cușcă și hrănit cu abia cât să supraviețuiască. Aici, spune el, a fost victima hărțuirii sexuale, un gardian încercând în repetate rânduri să-l încurajeze să întrețină relații sexuale cu el însuși. De asemenea, el spune că o cameră ascunsă îl filma când i se permitea să facă duș o dată pe săptămână.
„Am observat acest lucru și am încercat să fac duș evitând să expun părțile mele intime către acest unghi, dar a trebuit să o fac pentru că aveam nevoie să fac duș.”
Dus în tunelurile subterane, Troufanov spune că a fost lăsat luni întregi singur, captorii săi aducându-i doar mâncare și apoi lăsându-l într-un spațiu tăcut, înghesuit și umed, atât de întunecat încât nu-și putea vedea mâna în fața feței.
„Îmi amintesc că simțeam că sunt îngropat sub pământ în timp ce încă eram în viață. Îmi pierdusem cumpătul. Îmi era greu să găsesc speranță în acest loc. De multe ori mi-am pierdut complet speranța. Mi-am spus: ‘Acesta este ultimul loc pe care îl vei vedea în viață.’”
Este pentru prima dată din 2014 când nu mai există ostatici israelieni ținuți în Gaza. 251 de oameni au fost capturați în timpul atacului condus de Hamas din 7 octombrie 2023, când aproximativ 1.200 de persoane au fost ucise.
Israel a răspuns prin lansarea unei campanii militare în Gaza, în timpul căreia au fost uciși peste 71.660 de oameni, potrivit ministerului sănătății condus de Hamas. De la începutul încetării focului, pe 10 octombrie 2025, cel puțin 492 de palestinieni au fost uciși, spune ministerul sănătății, precum și patru soldați israelieni.
”Teroriștii îmi spuneau: Vom face asta iar și iar”
Acum, toți ostaticii, cei în viață și cei uciși, s-au întors în Israel, iar a doua fază a planului președintelui american Donald Trump pentru încheierea războiului din Gaza poate începe. Principalul punct de trecere a frontierei Rafah, între Egipt și Gaza, urmează să fie deschis în mod continuu pentru prima dată din mai 2024, așa cum este prevăzut în plan.
Planul prevede, de asemenea, demilitarizarea completă a Gaza, inclusiv dezarmarea Hamas și a altor grupuri palestiniene; un guvern palestinian tehnocratic; și reconstrucția Gaza.
Sasha Troufanov crede că aceste măsuri nu sunt suficiente pentru a se asigura că un atac ca cel din 7 octombrie nu se va mai întâmpla.
„Reconstrucția Fâșiei Gaza, după ce s-a întâmplat în război, este de înțeles. Dar, înainte de toate, trebuie să ne asigurăm că oamenii din Gaza vor înceta să încerce să facă rău Israelului. Teroriștii îmi spuneau: ‘Vom face asta iar și iar.’
„Reconstrucția Gazei și deschiderea punctului de trecere Rafah sunt degeaba, deoarece nu vor rezolva niciodată problema reală. Trebuie să găsim o cale să facem ca ura și încurajarea activității teroriste să înceteze.”
Fostul ostatic trebuie acum să se refacă mental și fizic. În prezent, folosește cârje după operația la picior, dar speră să danseze la nunta cu Sapir Cohen, în câteva săptămâni. „Este o victorie: depășirea urii și fricii și să ne spunem: ‘Vom construi viață împreună și vom continua.’”

