Hamas: Ofensiva din oraşul Gaza îi condamnă la moarte pe ostaticii israelieni

Hamas a emis joi seară un mesaj dur despre ostaticii israelieni din Gaza, afirmând că incursiunea terestră a premierului israelian Benjamin Netanyahu în orașul Gaza înseamnă că Israelul a pierdut orice șansă de a-și scoate ostaticii din teritoriu – vii sau morți.

Israelul își intensifică operațiunile în sudul Fâșiei Gaza. Civilii primesc apeluri de evacuare. Medic: Cei mai mulți pacienți sunt femei, copii, bătrâni. Situația e gravă

Israelul își intensifică operațiunile în sudul Fâșiei Gaza, unde s-ar ascunde lideri ai organizației Hamas - inclusiv cei care au plănuit atacul din 7 octombrie. Forțele israeliene țintesc elemente de infrastructură și tuneluri, pe care ar putea să le inunde cu apă din Mediterană. Civilii palestinieni primesc pe telefoane și pliante avertismente de evacuare și refugiere în zone mai sigure, dar agențiile umanitare susţin că în realitate, nu au unde să se ducă.

Hamas a eliberat două ostatice americane, mamă și fiică, răpite în timpul atacului din Israel de acum două săptămâni. Este prima eliberare de ostatici confirmată de ambele părţi

Două americance, având şi cetăţenie israeliană, mamă şi fiică, au fost eliberate aseară de gruparea Hamas. Este pentru prima oară, de la începutul războiului, când teroriştii palestinieni eliberează ostatici. Vestea a fost primită cu bucurie nespusă de familie şi de comunităţile evreieşti din Statele Unite, dar şi de israelieni. Au acum speranţe mai mari că toţi cei răpiţi de Hamas pe 7 octombrie vor fi puşi în libertate. Urmează imagini și informații cu un puternic impact emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite