Oamenii schimbă lumea. Visul unei tinere care a murit la 19 ani, de a ajuta alți copii bolnavi de cancer, s-a împlinit la Spitalul “Marie Curie” din Capitală

2 August 2025, 19:44

Fiecare poate să schimbe lumea în feluri nebănuite şi să aducă sclipire în priviri şi suflete. Un înger de fată a transfigurat lupta sa grea cu boala în speranţă pentru alţi copii şi părinţi. Simona s-a dăruit pe sine şi a convins lumea să sprijine ridicarea unui spital modern în care micii pacienţi să învingă cancerul, la “Marie Curie”, în Capitală. La trei ani după ce ea a plecat la cer, cei dragi au văzut cum i s-a împlinit visul ce părea imposibil. Şi colegul nostru, Alex Ungureanu, a pornit cu un vis pe Via Transilvanica: oamenii să susţină construcţia unui campus medical pediatric, tot la “Marie Curie”, noul proiect al Asociaţiei “Dăruieşte Viaţa”.

Simona a visat ca micii pacienţi oncologici de la Spitalul “Marie Curie” din Capitală să se poată bucura, chiar dacă duc o luptă grea. Videoclipul asociaţiei “Dăruieşte Viaţă”, în care a avut rolul central, a ajutat mult noul spital.

Pe aproape 13 mii de metri pătraţi, au fost aduse la un loc, în premieră pentru România, toate specialităţile medicale de care au nevoie copiii bolnavi de cancer.

RUXANDRA VIDLESCU, şef secţie Oncologie pediatrică, spitalul ,,M.S. Curie”: E important să fie înconjuraţi de lucruri luminoase şi vedeţi că la noi totul e lumină, uşile sunt galbene, totul e mult mai prietenos şi îi ajută mult. Simt că e un pic acasă, temporar totuşi. Contează implicarea tuturor ca lucrurile să se schimbe. Simona a fost o voce. Ţi se părea că toate lucrurile sunt posibile. Simona era mai mult decât lumină. Simona e încă lumină.

Cu zâmbetul pe buze, fata-lumină a înfruntat, timp de şase ani, cel mai agresiv cancer osos. Fratele mai mic a crescut cu ea în spital. Băiatul avea 9 luni când mama a aflat cu ce avea să lupte Simona.

IONICA CALOIAN, mama Simone: Prima dată am fost la ortopedie, a fost făcută biopsia şi eu dormeam în pătuţul copiilor, Simona era în pat şi David dormea în cărucior. Nu erau locuri. Ea a fost mai puternică decât mine şi ea mi-a dat putere. Și-a dorit întotdeauna să fie ceva frumos pentru copii, să se simtă ca acasă. Mama l-a adus la un control pe fratele Simonei și așa au descoperit cum arată visul împlinit al fetei, care a devenit înger în cer la 19 ani.

CARMEN USCATU, cofondatoarea Asociaţiei “Dăruieşte Viaţă”: Vom mai construi încă o clădire care va fi lipită de cea nouăși în care vom aduce specialitățile din vechea clădire a spitalului Marie Curie. Practic, îi vom muta pe toți într-o facilitate nouă, împreună de asemenea cu farmacia, cu laboratorul, cu depozitul de medicamente și în faza a treia a proiectului, ne propunem ca vechea clădire să poată fi consolidată și transformată în spații de cazare pentru părinții și copiii care vin din afara Bucureştiului.

Un sms cu textul PROMIT la numărul 8835 înseamnă 5 euro donaţi pentru construirea noului campus medical pediatric de la Marie Curie. Toţi copiii şi părinţii care ajung aici, la spital, vor putea avea astfel să aibă condiții la care nici n-au visat.

CITIȚI ȘI: Alex Ungureanu, a doua zi pe Via Transilvanica. Colegul nostru a pornit la drum pentru copiii aflați în suferință

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite