Doi jurnaliști de la Chișinău, reținuți la Tiraspol în timp ce filmau un protest organizat de autoritățile separatiste, au fost eliberați după câteva ore

24 January 2024, 14:47 (actualizat 24 January 2024, 19:07)

Un nou incident în stânga Nistrului. Viorica Tătaru și Andrei Captarenco, doi jurnalişti de la Chișinău, au fost reținuți miercuri dimineața la Tiraspol, în timp ce filmau un protest organizat de autoritățile separatiste. Oficialii statului moldovean au cerut eliberarea imediată a lor şi au solicitat Tiraspolului să renunțe la abuzuri și provocări. Cei doi jurnalişti au fost puşi în libertate după câteva ore.

Cei doi jurnaliști au declarat pentru televiziunea la care lucrează că au fost conduși până la așa zisa “frontieră” și au fost obligați să șteargă toate imaginile filmate în timpul protestului, pentru a fi lăsați să plece.

Jurnaliștii au mers la Tiraspol pentru a filma protestul anunțat de așa-zisele autorități din stânga Nistrului, față de noul Cod Vamal, care obligă agenții economici să plătească taxe la fel ca aceia de pe malul drept.

Tiraspolul scumpeşte gazul şi curentul pentru şcolile în limba română, după noile taxe vamale instituite de Chişinău

Liderul separatist de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a decis să scumpească gazul şi curentul electric pentru persoanele juridice situate în stânga Nistrului, dar aflate sub jurisdicţia autorităţilor constituţionale ale Republicii Moldova, între care cele opt şcoli cu predare în limba română din Transnistria.

La manifestație au fost observați fostul lider al regiunii transnistrene, Igor Smirnov, și liderul de facto al regiunii, Vadim Krasnoselski.

Asociația Promo-LEX a anunțat că a demarat o investigație în acest caz.

Incidentul a ajuns și în atenția misiunii OSCE în Republica Moldova și a mai multor parteneri externi.

Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale de la Chișinău, a deschis un dosar penal pentru răpirea celor doi jurnaliști.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite