Nordul Greciei a fost grav afectat de un front atmosferic polar. Autoritățile nu dețin utilaje de deszăpezire, localnicii nu au sisteme de încălzire
Numit de meteorologi Oceanis, fenomenul a dat peste cap Grecia. Cel puțin în nordul țării, unde a nins, s-a circulat în regim de iarnă. Autoritățile locale s-au uitat neputincioase la carosabilul acoperit de polei sau zăpadă pentru că nu dețin utilaje pentru o asemenea vreme.
Chiar și în această perioada a anului, de obicei, în regiune, nu ninge. Afectați sunt și localnicii care trebuie să facă față frigului. Mercurul termometrelor a scăzut până la minus 6 grade.

