“No Kings!” – Milioane de americani, pe străzile marilor orașe, nemulțumiți de politicile președintelui Donald Trump

19 October 2025, 11:11 (actualizat 19 October 2025, 13:40)

Mișcare civică de amploare în Statele Unite. Aproape 7 milioane de oameni au participat la cele peste 2.700 de proteste organizate sâmbătă, sub denumirea “No Kings”, adică “Fără regi”. Ei contestă regimul preşedintelui Donald Trump şi sunt nemulţumiți de blocajul guvernamental provocat de divergenţele dintre republicani şi democraţi pe legea bugetului.

Milioane de oameni s-au adunat în oraşe precum New York, Washington DC, Chicago, Miami şi Los Angeles.

Ei consideră că regimul lui Donald Trump devine autoritar şi îi reproşează preşedintelui o serie măsuri pe care le-a luat de la preluarea mandatului: trimiterea trupelor Gărzii Naţionale în metropole americane, prigoana împotriva imigranţilor, costul mare al serviciilor medicale, presiunile asupra presei care critică administraţia de la Casa Albă.

Părerile americanilor sunt împărțite in legătură cu aceste manifestații.

Am atât de mulți prieteni care sunt imigranți și funcționari federali cărora le este frică să fie aici astăzi. Adică, în America, le este frică să stea pe străzi, să se uite la Capitoliu și să-și exprime
opiniile. Sunt aici pentru ei.


Da, totuși nu sunt sigur de ce protestează. Adică, fascismul a murit odată cu Mussolini. în 1945. Deci nu avem… partidul fascist a dispărut de mult timp. Nu sărbătorim regele în fiecare an, pe 4 iulie. Nu avem rege. El (Donald Trump) a fost ales democratic.”

Protestele au avut loc în condiţiile în care funcţionarea instituţiilor guvernamentale este blocată, ca urmare a divergenţele dintre republicani şi democraţi pe legea bugetului.

Preşedintele şi liderii republicani i-au numit pe demonstranţi “anti-americani” şi i-au acuzat de legături cu mişcarea de extremă stânga Antifa sau chiar cu Hamas, lucru care nu a rămas fără răspuns din partea democraților.

Bernie Sanders, senator de Vermont: “Mike Johnson, președintele republican al Camerei Reprezentanților, a spus despre aceste mitinguri că sunt evenimente care denotă ura faţă de America. Dar greșește! Milioane de americani ies astăzi pe străzi nu pentru că urăsc America, ci suntem aici pentru că iubim America.”

Într-un interviu acordat Fox News, Trump a reacționat față de manifestații, spunând că el nu este un rege, deși oamenii se referă la el ca și cum ar fi unul.

Americanii sunt profund divizaţi în privinţa sa.

Un sondaj recent, realizat de Reuters şi Ipsos, a arătat că doar 40% dintre americani aprobă performanţa sa ca preşedinte, în timp ce 58% o dezaprobă. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite