Nicușor Dan: Polonia este un partener strategic al României. Am vorbit cu președintele Karol Navrocki de agenda bilaterală, despre cum putem colabora mai bine în zona militară și de securitate

12 May 2026, 17:30 (actualizat 12 May 2026, 19:55)

Președintele Nicușor Dan a făcut declarații comune cu omologul său polonez Karol Navrocki, după întâlnirea tete-e-tete pe care au avut-o la Palatul Cotroceni.

Declarațiile președintelui României Nicușor Dan:

-Dragă Karol, bine ai venit în România!

-B9 este creat de România și Polonia în 2025 și care se adresează țărilor de pe flancul estic și în discuția de mâine vom vorbi de situația de securitate de pe flancul estic, despre summitul de la Ankara și cum să facem mai eficiente pregătirile naostre militare din NATO și UE.

-am avut o discuție bilaterală substanțială cu președintele Poloniei. Polonia este un partener strategic al României. Am vorbit de agenda bilaterală, despre cum putem colabora mai bine în zona militară și de securitate și despre pregătirea discuției B9 de mâine.

-imediat după conferința de presă ne vom întâlni cu secretarul general al NATO, domnul Rutte, cu care vom discuta despre ce se întâmplă mâine și la summitul de peste două luni de la Ankara.

-am discutat de războiul din Ucraina, situația din Orientul Mijlociu, de forțele noastre comune, militarii români din Polonia și de cei polonezi din România, de la Craiova.

-am discutat despre posibilitatea unui schimb de experiență între ce facem noi la Marea Neagră și ce face Polonia la Marea Baltică.

-am vorbit de colaborarea noastră în interiorul NATO și în interiorul UE în zona militară.

-am vorbit de Republica Moldova și de importanța, pentru România, de problema securității Republicii Moldova, dar și de procesul de integrare în UE, pentru care există și suportul părții poloneze.

-am discutat de extindere, în general, a Uniunii Europene, și avem poziții similare, că extinderea este benefică atât în zona de est cât și în zona Balcanilor de Vest, benefică pentru securitatea Europei în ansamblu

-am mulțumit domnului președinte pentru sprijinul pe care Polonia ni-l acordă pentru procesul nostru de aderare la OCDE.

-am vorbit si de partea economică, comercială, există o mare oportunitate de colaborare între economiile noastre și această preocupare va continua.

-Polonia este un partener important pentru România și vom continua dialogul.


Preşedintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, a fost primit, marţi, la Palatul Cotroceni, de preşedintele Nicuşor Dan.

Cei doi şefi de stat vor avea convorbiri tete-a-tete, urmate de convorbiri oficiale, la finalul cărora vor susţine o conferinţă de presă.

Marţi seara, şeful statului român va avea o cină de lucru cu preşedintele Nawrocki şi cu secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Mark Rutte.

Miercuri, preşedintele Nicuşor Dan va găzdui, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice, la care va fi prezent şi Mark Rutte.

Evenimentul ce reuneşte şefi de stat din regiune va fi coprezidat de Nicuşor Dan şi Karol Nawrocki şi va avea tema generală “Delivering More for Transatlantic Security”, după cum a informat Administraţia Prezidenţială. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite