Nicuşor Dan, despre o demisie a premierului: Nu e o chestiune aşa de importantă încât un guvern să-şi dea demisia
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat la Antena 1, despre o eventuală demisie a premierului, că nicidecum, arătând că nu e o chestiune aşa de importantă încât un guvern să-şi dea demisia.
”Nicidecum, am spus asta de mai multe ori. Dreptul e o ştiinţă respectabilă, numai că interpretările, tocmai pentru că textul de lege nu poate să prevadă toată posibilitatea de situaţii care apare în viaţa reală, textul de lege este interpretabil. Şi atunci se întâmplă că unii se interpreteze aşa, unii se interpreteze invers, guvernul să fi interpretat că legea poate să fie dată fără aviz, unii judecători au spus că aşa e, alţii au spus că nu e aşa. Nu e o chestiune aşa de importantă încât un guvern să-şi dea demisia”, a declarat şeful statului , întrebat dacă premierul ar trebui să demisioneze în urma deciziei CCR prin care a fost respinsă reforma pensiilor magistraţilor.
Reforma pensiilor magistraților, asumată prin procedură specială de guvernul Bolojan, a fost respinsă de Curtea Constituţională. Judecătorii invocă greşeli de procedură în adoptarea legii. Preşedintele Nicuşor Dan declară că subiectul rămâne o prioritate, deoarece înseamnă corectarea unei prevederi anormale, și anume pensia egală cu salariul.
După publicarea deciziei CCR, va fi redactat un nou text legislativ, care va ține cont de decizia de azi, a precizat șeful statului.

