Mulți români stau la coadă ca să-și achite taxele și impozitele
În prima zi lucrătoare a noului an, toate drumurile românilor au dus la Direcțiile de Taxe și Impozite. Mii de oameni au stat la cozi în toată ţara pentru a-şi achita dările către stat. Mulți dintre ei nu ştiu să folosească platforma online sau nu au încredere. Autorităţile îi asigură că achitarea impozitelor de la distanţă este lipsită de riscuri. Iar bonificaţia de 10% poate fi obţinută până în ultima zi a lunii martie.
După nici o jumătate de oră de la deschidere, direcția de taxe și impozite din Sectorul 2 era plină de oameni.
Toţi cei care plătesc până pe 31 martie primesc o reducere de 10%. Anul acesta, taxele și impozitele sunt mai mari chiar și cu 14 %.
Statisticile arată că 7 din 10 români își iau concediu pentru a-și achita taxele și impozitele la ghișeul instituțiilor statului. Deși plata online i-ar scuti de drumuri și de timp pierdut.
Cristian Duțu, director general al Direcției Generale Venituri Buget Local Sector 2: „Există o disponibilitate care cred că e mai mult la nivel psihologic de a rezolva plata taxelor și impozitelor la începutul anului. Pe de-o parte bănuiesc că e și o tendință de a evita o eventuală modificare legislativă, astfel încât să nu mai beneficiezi de o bonificație”.
În Sectorul 3, coada la plata taxelor din noul an s-a format de la 6 dimineața.
Cine a vrut să scape de grija impozitului a achitat online.
Iulian Ilie, director general al Direcţiei Impozite şi Taxe Locale Sector 3: „În primele două zile am avut aproximativ 5100 de plăți efectuate. Recomand ghișeul.ro, este cel mai comod sistem de plată pentru impozite și taxe locale”.
Deși primăriile, atât din Capitală cât și din marile orașe ale țării au amplasat aparate speciale inclusiv în centrele comerciale unde pot fi plătite nu doar dările ci și facturile, atât cu numerar cât și cu card bancar, mulți români preferă să vină la ghișeele direcțiilor de taxe și impozite.
Testul răbdării la plata impozitului s-a dat și la Constanța.
Până acum, 1,5 milioane de români au ales să-și plătească taxele și impozitele pe ghișeul.ro, arată datele Ministerului Digitalizării. Sunt și orașe în care plăţile pentru anul 2024 încep de săptămâna viitoare. Până atunci pot fi achitate doar datoriile din anii trecuți și amenzile.

