Moment inedit la Gala Premiilor UNITER, cu actorul maghiar Tibor Pálffy, premiat pentru rol secundar masculin: Pentru că sunt ungur, îmi prezint scuzele de rigoare

26 mai 2026, 15:30 (actualizat 26 mai 2026, 15:56)

Gala Premiilor UNITER, transmisă în direct luni seara de Televiziunea Română, a coincis cu demisia ministrului Culturii, Demeter Andras Istvan, în urma unor dezvăluiri de presă. În acest context, actorul maghiar Tibor Pálffy, premiat pentru rol secundar, și-a cerut scuze în discursul de primire a premiului.

Pentru că sunt ungur, în numele colegilor din teatrele minoritare și în numele oamenilor cu bun simț, îmi prezint scuzele de rigoare”, a declarat actorul, în aplauzele celor prezenți.

Actorul și-a continuat apoi discursul de laureat al premiului pentru cel mai bun actor în rol secundar: „Ce bine se leagă lucrurile! Acum 36 de ani, am început cariera artistică la Teatrul Figura Studio din Gheorgheni. După trei ani la Teatrul Figura Studio, m-am dus la Sfântu Gheorghe, unde am stat și sunt în prezent acolo angajat, deci 33 de ani și ce dă Dumnezeu… Țin în mână trofeul acesta pe care am onoarea să-l câștig într-o coproducție Teatrul Figura Studio cu Teatrul din Sfântu Gheorghe. Și mulțumesc, mulțumesc colegilor de la Figura Studio, mulțumesc colegilor de la Teatrul „Tamási Áron”, publicului din Sfântu Gheorghe, un orășel mic, dar însetat de cultură. Vă mulțumesc vouă, UNITER-ului, dvs, să auzim numai de bine.”

Tibor Pálffy a obținut premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar pentru rolul Jean din spectacolul „Rinocerii”, regia László Bocsárdi, Teatrul „Figura Studio” Gheorgheni și Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe.

Demisie după apariția publică a unei înregistrări audio

Ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, și-a dat demisia, luni seară, după apariţia unei înregistrări audio în care vorbea în termeni injurioși despre stat, referindu-se la interesul naţional.

Fostul ministru a declarat că nu îşi aminteşte să fi spus acele cuvinte şi că va face demersuri pentru ca autorităţile competente să spună dacă într-adevăr acea înregistrare este autentică sau nu. Fostul ministrul mai arată că nu neagă că o astfel de discuţie putea să fi avut loc, dar nicicând şi nicicum în acei termeni.

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți că fostul ministru al Culturii, Demeter András István, „și-a asumat responsabilitatea” prin demisia sa și a sugerat că scandalul izbucnit în jurul înregistrării apărute în spațiul public ar avea și o miză politică.

Liderul UDMR a amintit de perioada în care Demeter Andras Istvan conducea Radioul Public și a susținut că acesta a avut un rol important în salvarea Radio Chișinău.

În 2010-2011, când era președintele Consiliului de Administrație și director general al Radiodifuziunii, a făcut un lucru absolut senzațional și important. Radio Chișinău era într-o situație dificilă, iar Radio România l-a cumpărat și a făcut foarte bine, altfel ajungea la ruși, direct sau prin interpuși”, a afirmat Kelemen Hunor.

CITIȚI ȘI: Ministerul Culturii dezminte fake news-ul potrivit căruia ar fi solicitat transferul lui Demeter Andras Istvan pe o poziție de execuție, la ORDA

„Este un om responsabil și un om curajos. Și-a asumat responsabilitatea pentru limbajul folosit și a făcut acest pas înapoi care trebuie făcut de fiecare dată când un om greșește”, a declarat liderul UDMR.

În același timp, acesta a susținut că situația a fost amplificată artificial. „În cazul de față este și o manipulare ordinară, asta trebuie să spun”, a adăugat Kelemen Hunor.

Luni, Kelemen Hunor îi ceruse ministrului Culturii să demisioneze și să-și ceară scuze în mod public.

A fost făcută publică o înregistrare audio în care ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, vorbește, într-un limbaj inacceptabil, despre interesul public și se referă inclusiv la identitatea sa maghiară într-un mod care oferă spațiu stigmatizării comunității noastre. Declarațiile din această înregistrare sunt inacceptabile. În comunitatea noastră politică nu există loc pentru un limbaj vulgar și grosolan sau pentru glume iresponsabile, legate de interese rusești. Identitatea maghiară nu poate fi invocată pentru a justifica afirmații inacceptabile”, a afirmat liderul UDMR, într-o postare pe Facebook. El a spus că, în această situație, există o singură cale corectă: demisia ministrului.

La rândul său, purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, a afirmat luni seara că demisia ministrului Culturii reprezintă ungest “firesc şi responsabil”, după apariţia în spaţiul public a unor înregistrări audio în care acesta foloseşte un limbaj vulgar.

“Referitor la materialul audio apărut în spaţiul public şi atribuit ministrului Culturii, Demeter Andras Istvan, UDMR se delimitează atât de limbajul vulgar, cât şi de conţinutul unor astfel de afirmaţii, incompatibile cu responsabilitatea unei funcţii publice şi de natură să afecteze încrederea în instituţiile statului şi în valorile serviciului public. Pentru Uniune, respectul faţă de interesul public, funcţionarea democratică a instituţiilor şi parcursul euroatlantic al României reprezintă principii clare şi asumate. Considerăm că, într-un astfel de context, demisia ministrului este gestul firesc şi responsabil”, a anunţat Csoma Botond.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite