Csoma Botond: Demisia ministrului Culturii – un gest firesc şi responsabil. UDMR se delimitează de limbajul vulgar. Reacția ministrului Demeter

Csoma Botond (captura video)
25 May 2026, 16:07 (actualizat 25 May 2026, 16:33)

Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că demisia ministrului Culturii reprezintă un gest “firesc şi responsabil”, după apariţia în spaţiul public a unor înregistrări audio în care acesta foloseşte un limbaj vulgar.

“Referitor la materialul audio apărut în spaţiul public şi atribuit ministrului Culturii, Demeter Andras Istvan, UDMR se delimitează atât de limbajul vulgar, cât şi de conţinutul unor astfel de afirmaţii, incompatibile cu responsabilitatea unei funcţii publice şi de natură să afecteze încrederea în instituţiile statului şi în valorile serviciului public. Pentru Uniune, respectul faţă de interesul public, funcţionarea democratică a instituţiilor şi parcursul euroatlantic al României reprezintă principii clare şi asumate. Considerăm că, într-un astfel de context, demisia ministrului este gestul firesc şi responsabil”, a anunţat Csoma Botond pe Facebook.

Potrivit liderului deputaţilor UDMR, declaraţiile de acest tip nu afectează doar imaginea unei persoane, ci proiectează efecte nedrepte şi de durată asupra comunităţii maghiare şi asupra reprezentării sale politice.

“Tocmai de aceea, este important ca responsabilitatea publică să fie asumată cu luciditate şi decenţă. În acelaşi timp, considerăm că această situaţie trebuie tratată cu echilibru şi responsabilitate, fără instrumentalizare politică şi fără transformarea unei controverse individuale într-un discurs care stigmatizează o întreagă comunitate etnică. Critica unor declaraţii sau comportamente nu poate justifica generalizările şi etichetările colective”, a transmis Csoma Botond.

O publicaţie a prezentat luni o înregistrare audio în care ministrul Culturii, Demeter Andras Istvan, foloseşte un limbaj licenţios, într-o convorbire din anul 2012, referitoare la achiziţia Radio Chişinău.

Site-ul 2mnews face publică acea înregistrare audio, în care ministrul Culturii, Demeter András István (UDMR), are un violent derapaj verbal, minimizând interesul național al României.

Tot astăzi, luni, a venit și reacția ministrului Demeter Andras Istvan:

”Traversăm o perioadă foarte dificilă economic, financiar, politic. Suntem în căutarea unui nou guvern, a unor personalități care în jurul cărora să se coabuleze atosfera necesară ieșirii din aceste situații de impas. Acum mă trezesc și eu și guvernul din care fac parte și formațiunea politică, dar și comunitatea căreia aparțin, cu o situație care este surprinzătoare. Nu s-au atribuit niște afirmații pe care nu-mi amintesc să le fi făcute. Mi s-au atribuit niște afirmații te-o realitate care sunt contrazise de actele și faptele mele. Realizările mele de pe scena publică din 1993 încoace mi se atribuie o conduită care nu mă caracterizează. Nu-mi amintesc să fi avut loc o astfel de afirmație din partea mea. Nu-mi amintesc să fi spus acele cuvinte. Nu cred că eu sunt acea persoană care spune că nu-l interesează interesul național. Nu cred că eu sunt acea persoană care afirmă că interesul Rusiei este deasupra intereselor Moldovei sau ale României.

Când eu, în perioada 2010-2012, când am fost când am fost președintele radioului, am făcut tot ce ne-a stat în putință să repar acea eroare pe care rușii au făcut-o atunci când au împușcat toți jurnaliștii români de la Radio România din Gișină din perioada aceea. Deci este ceva nonsens. Nu am altă explicație decât aceea că cineva are altă interese, cineva dorește să discrediteze pe toată lumea prin mine, printr-o exprimare băgată în gura mea sau fără tehnologie modernă, cu sau fără ajutorul inteligenței artificiale. Rămâne de văzut, va trebui și voi face demersurile pentru că autoritățile competente în materie de a face analizele respective să să spună dacă într-adevăr acea înregistrare este autentică sau nu și dacă acest lucru sara de medii, atunci cid dispus să fac tot ceea ce trebuie și nu trebuie să fac mare lucru.

Trebuie să mă retrag din funcția pe care o dețin, trebuie să cer scuze tuturor pentru greșeala pe care aș fi făcut-o, dar eu cred că în acest moment datorez scuze pentru simplul fapt că am ajuns în această situație, pentru simplul fapt că nu se poate atribui de către cineva, coleg sau nu, de către un jurnalist sau oricine, o astfel de atitudine, o astfel de conduită. Vă cer scuze pentru simplul fapt că, prin felul meu de a fi, de a gândi și de a acționa, am alimentat într-o formă sau alta, această posibilitate ca lucrurile să fie exploatate în acest sens.

Dar speța despre care discutăm datează din perioada în care eram președinte și respectiv în a consiliu de administrație al Societății Române de Radio Difuziune și în care, după ce am făcut acea achiziție a acțiunilor pentru dobândirea unui post de radio care funcționează și acum și este un actor autentic și valoros în peisajul mediatic din Republica Moldova, a urmat o perioadă foarte complicată, de multe cercetări penale, foarte multe dosare soluționate fiecare în parte, cu clasare sau cu netrimiterea în judecată, cu cu renunțarea la urmărirea penală. Această perioadă rămâne pentru mine o perioadă de grea-ncercare psihică și din toate punctele de vedere și orice amintire a celor episoade este una dureroasă. De aceea e un nume ca o astfel de discuție putea să fi avut loc, dar nici când și nici cum, în acei termeni în care apare acea presupusă înregistrare audio.

Asta este declarația mea, asta este vocea mea, asta sunt greșelile mele de exprimare, așa cum cunoașteți cei care mă cunoașteți, așa cum nu puteți accepta sau nu cei care mă acceptați sau nu. Rămâne să vedem ce vor spune autoțile, autoritățile competente, iar eu vă asigur această cale că voi lua decizia cea mai adecvată. Voi renunța la calitatea mea de ministru al culturii pentru că nu-mi doresc ca printr-o decizie greșită să atrag să atrag și mai multe probleme asupra acestei atât de fragile coaliții de guvernare, în aceste momente atât de complicate, atât de grele, atât de dificile în această perioadă în care, iată încă o dovadă că polarizarea societății, diferența flagrantă de opinii și de convingeri ajunge la niște profunzimi neîntâlnite până acum. Vă mulțumesc pentru tot sprijinul de până acum. Vă mulțumesc celor care sunteți alături de mine și vă mulțumesc și celor care sunteți în dubiu, care vă îndoiți.

Vă mulțumesc și celor care îmi trimiteți mesaje de condamnare. Este de înțeles și eu aș fi la fel de din indigna și supărat în locurile oaste dacă aș vedea ca un ministru, un demnitar al statului român ar face asemenea afirmații. Un moment decât să vă asigur că, indiferent care va fi decizia mea sau a premierului sau a președintelui democrate a Maria Maghiarelă din România, eu rămân același același Demetelandra și Stan care întotdeauna, cu fiecare funcție publică sau nu pe care a avut-o, a contribuit la ceea ce și-a asumat, la ceea ce și-a asumat prin jurăminte, la ceea ce credea și crede că are țara, are România nevoie?

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite