Ministrul Sănătății vrea să prelungească programul în ambulatoriile din spitale. Pacienții ar scăpa de cozile de așteptare și ar obține programări mai rapid
Ministrul Sănătății vrea să prelungească programul în ambulatoriile din spitale. Cabinetele ar urma să fie deschise și după-amiază pentru pacienții care au nevoie de consultații. În timp ce unii manageri de spitale spun că măsura va degreva compartimentele de primiri urgenţe, alții se întreabă de unde vor avea personal pentru a asigura programul de dimineaţă până seara.
„Creştem programul de lucru în ambulatoriile de specialitate care funcţionează în cadrul spitalelor din România! Medicii vor asigura activitatea de ambulatoriu în două ture. Asta nu înseamnă că îşi vor dubla programul de lucru sau de ore. Dublăm programul de funcţionare, dar medicii activează în ambulatoriu prin rotaţie”, a scris ministrul Sănătăţii, pe Facebook.
El a susţinut că astfel va creşte accesibilitatea la serviciile medicale pre-spitaliceşti şi va duce la o degrevare „strategică” a aglomerării în zonele de urgenţă.
„Foarte mulţi dintre cetăţeni termină programul după ora 18:00. Acum pot obţine servicii medicale cel puţin până la ora 20:00. Pentru că avem o infrastructură de ambulatorii în care am investit fonduri din PNRR, trebuie să o folosim la justa valoare. Organizarea efectivă a activităţilor din ambulatoriu depinde de şefii de secţie, directorul medical şi managerul spitalului”, a explicat Alexandru Rogobete.
Acum, pacienții care au nevoie de consultații medicale pot merge la cabinetele din ambulatoriul spitalelor doar până la orele prânzului. Iar în restul zilei, oamenii așteaptă la Unitățile de Primiri Urgențe sau Camerele de Gardă,
Simin Florescu, manager Spitalul Clinic ”Victor Babeș”: Ar degreva Camerele de Gardă de prezentările non urgente, care de obicei sunt cele mai multe și staționează mult și generează nemulțumiri în rândul pacienților. Chiar jumătate din cazuri ar fi cele care ar avea adresabilitate către ambulatoriu.
Pentru prelungirea programului până seara, așa cum vrea ministrul Sănătății, va fi nevoie și de alte modificări.
Daniela Reisz, medic primar neurolog, Timişoara: În general, medicii au contract de muncă 7 ore. În contextul contractului actual, probabil ar trebui un lucru în două schimburi, ori neglijați pacienții în cursul dimineții.
Aceeaşi problemă este și la Institutul Regional de Oncologie din Iaşi.
Gabriel Dimofte, director medical, Institutul Regional de Oncologie Iaşi: Cel puțin la acest moment este o problema legislativă. Acești medici trebuie să facă mai multe activități medicale, și în spital și în ambulator, și cât timp legea este neschimbată, probabil va fi foarte dificil.
Oficialii din Ministerul Sănătății spun că discută despre soluții cu reprezentanţii CNAS.
Claudiu Damian, secretar de stat, Ministerul Sănătății: Ei întâi să facă la stat ambulatoriu, după care să semneze în privat. Printr-o normă jumătate va fi o excepţie prin care pot să aibă o normă la spital şi jumătate în privat. Să nu-i punem să aleagă, poate e în dezavantajul nostru şi rămân doar în privat.
Odată cu prelungirea programului, pacienții ar scăpa de așteptare pe la ușile cabinetelor și ar putea obține programări mai rapid.
Luminița Vâlcea, director executiv, Coaliţia Organizaţiilor Pacienţilor cu Afecţiuni Cronice: În prezent, ambulatoriile sunt superaglomerate și de multe ori se așteaptă un timp îndelungat, uneori mai mult de o lună până la programare. Este o idee foarte bună, dar din cauza numărului redus de medici nu cred că este realist să fie implementată.
La Spitalul pentru Copii ”Victor Gomoiu” din Capitală, dar și în alte unități medicale, programul în ambulatoriu este de 12 ore.
Maria Enescu, managerul Spitalului Clinic de Copii ”V. Gomoiu”: Contraturele sunt asigurate de medicii angajaţi în secții cu program de 2-3 ore în funcţie de cum și-a organizat fiecare şef de secţie. Și avem program de la 8.00 la 20.00. Pacientul se ia din ambulatoriu, în general. Noi nefiind spital de urgență, luăm pacienți din Camera de Gardă sau din ambulatoriu.
Propunerea, publicată pe site-ul Ministerului Sănătății, prevede că acolo unde nu există personal medical suficient pentru a asigura cele două ture, totul va rămâne la fel.

