Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: Anul acesta va fi finalizat primul centru de arși gravi construit în România după Revoluție, la Timișoara

Primul Centru de Arși Gravi din România – la Timișoara / Foto: Ministerul Sănătății, Facebook
31 October 2025, 15:03 (actualizat 31 October 2025, 20:36)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că anul acesta va fi finalizat la Timișoara primul centru de arși gravi construit în România după Revoluție. Acesta estimează că începând din februarie 2026 vor fi tratați primii pacienți cu arsuri grave.

”Am vizitat astăzi șantierul de la Timișoara împreună cu domnul Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, și domnul profesor Dorel Săndesc, managerul spitalului – oameni care coordonează local acest proiect exemplar. Se lucrează intens, iar anul acesta va fi finalizat primul centru de arși gravi construit în România după Revoluție”, a afirmat ministrul într-o postare pe Facebook.

Potrivit sursei citate, lucrările de structură și heliportul sunt deja finalizate, instalațiile funcționale sunt puse în funcțiune, iar în prezent se finalizează detaliile de interior și circuitele medicale.

Primii pacienți cu arsuri grave ar urma să fie tratați la centrul din Timișoara începând din luna februarie a anului viitor.

”Proiectul a început în 2022, iar acum, după ani de așteptare și promisiuni, putem spune: da, se poate! Lucrǎrile se vor finaliza in decembrie anul acesta. După testările tehnice și procedurile de acreditare, estimăm că în februarie 2026 vor fi tratați aici primii pacienți cu arsuri grave”, mai adaugă ministrul.

Rogobete a subliniat că personalul medical a fost instruit în Franța, la Paris, printr-un program al Băncii Mondiale, astfel încât centrul ”să funcționeze la cele mai înalte standarde internaționale”.

”Încrederea se recâștigă doar prin fapte, nu prin promisiuni. Centrul de la Timișoara este dovada că, atunci când lucrăm împreună, rezultatele apar”, a mai scris acesta.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite