Ministrul Sănătății a publicat imagini cu mâncarea de la un spital public din țară, după reclamații ale oamenilor: ”Ești ceea ce servești pacienților tăi”

5 August 2025, 10:15 (actualizat 5 August 2025, 14:52)

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a postat pe rețelele sociale imagini cu mâncarea pe care o primesc pacienții de la Spitalul Județean de Urgențǎ Satu Mare. El s-a declarat nemulțumit de calitatea acesteia și a subliniat că, în ciuda justificărilor că ”nu se poate”, există numeroase spitale din România care reușesc să ofere mâncare decentă pacienților. 

Acesta le-a transmis ”Poftă bună” celor din conducerea Spitalului Județean de Urgențǎ Satu Mare în mesajul postat pe Facebook. În imagini apare o caserolă cu ceea ce pare a fi un orez cu ciuperci și carne, iar în altă caserolă apar două tuburi cu o cremă de brânză și probabil un pateu, precum și o cutiuță cu unt și una cu gem.

”Se spune că ești ceea ce mănânci, dar cred că de data asta putem parafraza pe modelul ”ești ceea ce le servești pacienților tăi”. Şi nu încercați sǎ explicați cum la voi “nu se poate” – pentru cǎ în multe alte locuri – SE POATE”, a scris ministrul Alexandru Rogobete.

În luna iulie, ministrul Sănătății a dat ca exemplu de bună practică Spitalul Judeţean de Urgenţă din Târgu Mureş, unde mâncarea vine din bucătăria proprie. A încercat cu managerul meniul pregătit pentru bolnavi, în care apare chiar şi pește, precum somonul. Imaginile au stârnit un val de reacţii de la oameni care nu cred că aşa ceva este la ordinea zilei într-un spital public. Multe spitale primesc hrana de la firme de catering, iar reclamaţiile rămân fără rezultat.

Un formular online pentru sesizări privind mâncarea din spitale este disponibil acum pe site-ul ms.ro. Pacienţii sunt invitaţi să trimită şi fotografii, dacă sunt nemulţumiţi de calitatea şi aspectul porţiilor, dar şi de servire.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite