Ministrul interimar al Economiei, Irineu Darău: SAFE va revitaliza industria națională de apărare
Banii din programul SAFE nu vor ajuta doar Armata Română, ci vor contribui și la modernizarea industriei de apărare. Declarația a fost făcută de ministrul Economiei, după ce s-a întâlnit cu sindicatele și patronatele din domeniu. România vrea să ia peste 16 miliarde de euro din programul european SAFE. Este a doua cea mai mare alocare din Uniune, după Polonia.
Ministrul Economiei spune că sume importante din banii primiți prin SAFE vor rămâne în România, pentru că gradul de localizare, adică de producție internă, este de peste 50 %.
Irineu Darău, ministrul interimar al Economiei: Există în spațiul public unele declarații care sugerează că am putea avea industrie națională de apărare izolată de restul, că am putea să facem 100% localizare, să nu primim tehnologie de nicăieri. Eu spun că este un narativ fals, care dinainte să se întâmple SAFE-ul vrea să impregneze mediul cu dezamăgire.
Banii din SAFE vor ajuta și multe companii de stat din industria de apărare, care nu prea au mai ținut pasul cu timpurile. Din nefericire, multe dintre acestea au tehnologie învechită și personal îmbătrânit.
Cdor.(r.) Valentin Mateiu, analist militar: S-a luat în calcul această idee, de a revitaliza industria de apărare și de a transfera, pe lângă aceste fonduri care apar, tehnologie, know how, și, în final, ceea ce este esențial, includerea industriei de armament românești într-un ecosistem european.
Cei mai mulți bani din SAFE, peste 12 miliarde de euro, vor merge pentru modernizarea armatei și a structurilor din Ministerul de Interne.
Mai mult de 4 miliarde de euro se vor investi în construcția autostrăzilor A7 și A8.
Banii din programul european sunt credite cu dobânzi de 3%, perioada de grație de 10 ani și perioada de returnare de până la 45 de ani.

