Ministrul Dragoș Pîslaru, exclusiv, despre PNRR: România are 66,5% sume trase din zona de grant

7 mai 2026, 23:19 (actualizat 7 mai 2026, 23:44)

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat, joi seară, în exclusivitate la emisiunea Prim Plan, de la TVR Info, că România are 66,5% sume trase din zona de granturi.

Miza pentru noi sunt granturile

Aș vrea doar să punctez câteva lucruri, care important este să rămână pentru români să înțeleagă mai bine cum e cu PNRR. PNRR are două componente. Una e de granturi, sume nerambursabile, pe care le primim de la Comisia Europeană, și o altă parte este de împrumuturi la o dobândă. E adevărat, față de ce avem noi acum, atractiv. De fiecare dată, când se pune problema de pierdere de bani din PNRR, eu am încercat să clarific acest lucru. Nu poți să zici că pierzi bani de împrumut. Poți să spui că, într-adevăr, pierzi oportunitatea de a te împrumuta la o dobândă mai mică, dar oricum este ceva marginal. Miza pentru noi sunt granturile. Granturi care au rămas neschimbate de la începutul PNRR-ului până astăzi, a explicat Dragoș Pîslaru.

Ministrul a prezentat în detaliu cererile de plată: Chiar dacă împrumuturile au mai variat ca dimensiune, mai ales în vară când primim SAFE-ul, am redus suma de pe PNRR. Deci granturile acestea sunt în valoare de 13,57 miliarde de euro. Când am venit și am preluat guvernarea, pe data de 3 iunie 2025, aveam o prefinanțare primită la început, fără să facă guvernele nimic. Și după aceea, trei cereri pe care le-am încasat. Cererea de plată 1 – 1,7 miliarde. Cererea de plată 2 – 1,8 miliarde. Și un rest, o bucată din cererea 3 – 0,6 miliarde. Atenție, vorbesc despre granturi. În total, deci 4,2 miliarde de euro granturi primite. Din cele 13,57, de adevărat mai am încă 2 miliarde care sunt prefinanțate. Deci, față de 4,2 miliarde cât a atras România cu guvernele anterioare, în timp de patru ani și jumătate, de când a venit guvernul Bolojan a rezolvat astfel încât să putem trage 350 de milioane de euro din cererea aceea 3 suspendată, deci din partea suspendată, vorbesc grant încă o dată.

România are 66,5% sume trase din zona de grant

Dragoș Pîslaru a anunțat în premieră, la TVR Info, că România are 66,5% sume trase din zona de grant: A atras acum o cerere curată, patru, numai grant, că asta a fost negocierea Comisiei Europeane, 2,62 miliarde de euro. Deci, ce vreau să vă spun este că noi am tras în 10 luni 61% mai mult decât se trăsese de când s-a făcut PNRR-ul pe partea de grant. Mai clar, suntem acum, dacă le puneți pe toate, le adunați, la 9,03 miliarde de euro sume trase pe partea de grant. Asta înseamnă că, și asta e foarte important de comunicat și poate în premieră s-audă lumea, România, după cererea de plată 4, care a fost bulversată de turbulențele politice, n-am putut să ne bucurăm, ca societate, de această performanță. Deci, după cererea de plată 4, România, cu 9 miliarde trase din 13,57, are 66,5% sume trase din zona de grant. În acest moment, România nu mai e la coada clasamentelor cu probleme pe PNRR, care e în urmă și așa mai departe. Suntem undeva în partea de peste jumătate din statele membre ale UE legate de PNRR.

Lucrăm la cererea 5 și cererea finală

Mai avem de tras, dacă faceți diferența, undeva spre 4,8-4,9 miliarde de euro. O sumă pe care o avem separată în 1,2 miliarde, 1,18 pe cererea 5, care este o cerere la care lucrăm deja de ceva vreme și sunt încrezător că putem trage această cerere, și cererea finală de 3,7 miliarde, care e la 31 august, după 31 august, când s-o depune. Prin urmare, ce trebuie să rețină românii? Pe partea de împrumut, deja acolo, că luăm toată suma, că luăm mai puțin, este irelevant. Suma e bugetată în acest moment, diferența este doar de dobândă. Problema crucială este, luăm toți banii de pe grant. Banii nereambursabili, pe care îi avem în dreptul României, a detaliat ministrul.

Proiectele de investiții merg înainte

Și în acest moment vă spun că planul la care lucrăm și lucrez în continuare, zi de zi, în ciuda turbulențelor existente, este că luăm banii de pe grant integral. Deci, ca să fie foarte clar, am pierdut o singură sumă, pe care am pierdut-o și am anunțat public, a fost suma pe care am pierdut-o din cererea 3 suspendată pentru numirile în companiile de energie, transporturi și autoritatea care trebuia să supervizeze aceste numiri. Este diferența între cei 350 câștigă 478 de milioane de euro. Dar am adăugat aici și o componentă, 450 de milioane de euro. Am pierdut-o. Dar asta este foarte important să știe lumea, că nu există panică pe PNRR, nu există dezastru pe PNRR, proiectele de investiții merg înainte. Ce trebuie să fim, într-adevăr, cu mare grijă și responsabilitate este noi vom termina investițiile care să justifice suma de 5 miliarde să luăm grantul, problema pe care noi o avem este cu reformele, care trebuie făcute în oglindă și aici am atras atenția încă dinaintea începutului crizei, dacă vă aduceți aminte, m-am dus și la președinte, am avut discuții cu privire la necesitatea de a livra reformele respective. În luna mai vom avea negocieri cu Comisia pentru a ne uita cum arată PNRR-ul pe final și a securiza componenta aceasta de grant, a mai anunțat Dragoș Pîslaru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite