Ministrul de Externe, Oana Țoiu: Monitorizăm condițiile pentru redeschiderea în siguranță a Consulatului României din Odesa

Oana Țoiu, ministrul de Externe/Foto. Profimedia Images
4 July 2025, 21:44 (actualizat 5 July 2025, 14:56)

România monitorizează condițiile pentru redeschiderea în siguranță a Consulatului României din Odesa, se arată într-un mesaj postat, vineri, de ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, pe rețeaua X.

Am fost îngrozită să aflu că Rusia a mai executat un atac masiv împotriva civililor ucraineni în multe orașe din Ucraina, inclusiv Kiev și Odesa. Încă o dată, Rusia dă dovadă de ignorare flagrantă a dreptului internațional și de dispreț față de viața oamenilor. România condamnă cu fermitate acest atac barbar și își exprimă solidaritatea cu poporul ucrainean‘, a scris ministrul Oana Țoiu.

În mesajul său, șefa diplomației române a scris despre  condițiile redeschiderii misiunii diplomatice din Odesa: Apreciem foarte mult curajul soldaților ucraineni, mulți dintre aceștia etnici români, și reziliența cetățenilor ucraineni, inclusiv a românilor din Ucraina. Suntem în strânsă coordonare cu partenerii noștri ucraineni și în același timp monitorizăm condițiile pentru redeschiderea în siguranță a Consulatului României din Odesa, atunci când situația din teren va permite acest lucru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite