Miniștrii demisionari ai PSD şi-au predat portofoliile
Miniștrii demisionari ai PSD și-au predat portofoliile după un mandat de numai 10 luni. Demisiile acestora și propunerile pentru interimari formulate de premierul Ilie Bolojan au ajuns joi seară la Palatul Cotroceni.
Ministrul demisionar al Energiei, Bogdan Ivan, își predă mandatul după 10 luni de activitate. Portofoliul va fi preluat de premierul Ilie Bolojan. Cei doi au o întâlnire chiar în această dimineață.
Bogdan Ivan, ministrul demisionar al Energiei: O să avem o discuție tehnică foarte aplicată în care o să fac prezentarea proiectelor și stadiului lor. Fiecare până la ce punct a ajuns, prezentarea echipei și cum se duc aceste proiecte mai departe. Fie ca vorbim despre PNRR, fie care vorbim despre fondul despre modernizare, fie că vorbim despre investițiile prioritare pe care le-am demarat sau le-am continuat în această perioadă. Ce e cel mai important astăzi e faptul că pe PNRR am reușit, în nouă luni, să plătesc de două ori mai mulți bani decât în ultimii trei ani în total. Am reușit să avem o creștere a plăților săptămânale chiar de 14 ori mai mare decât în perioada anterioară. Săptămâna viitoare vom face o conferință de presă în care o să prezint un raport de activitate cu tot ceea ce am făcut în aceste 9-10 luni de activitate la Ministerul Energiei. Cred foarte mult că prin seriozitate, împreună cu colegii care au rămas aici, lucrurile o să fie duse până la capăt.
Premierul Ilie Bolojan a anunţat deja ce membrii ai cabinetului vor prelua ministerele de la care au demisionat social democraţii. Guvernul are în continuare puteri depline. USR preia un portofoliu interimar, UDMR, două iar restul revin liberalilor. Şi Ilie Bolojan va fi interimar la Energie. Guvernul poate funcţiona în această formulă 45 de zile, dacă nu este demis prin moţiune de cenzură.
Cine sunt interimarii
- La Ministerul Muncii – Dragoș Pîslaru, ministrul Proiectelor Europene
- La Ministerul Sănătății – Cseke Attila, ministrul Dezvoltării
- La Ministerul Agriculturii – Tanczos Barna, vicepremier
- La Ministerul Justiției – Cătălin Predoiu, ministrul de Interne
- La Energie – Ilie Bolojan: Voi prelua acest portofoliu pentru că zona de energie e una din problemele noastre importante.
- La Transporturi – vicepremierul Radu Miruță.
Miniştrii interimari preiau funcţii după ce numirile vor fi aprobate de președinte și publicate în Monitorul Oficial.
Nu este nevoie de o aprobare a Parlamentului pentru că nu se schimbă structura Guvernului.
Guvernul Bolojan mai este format acum doar din reprezentanți PNL, USR, UDMR si Minorităţi și nu dispune de o majoritate explicită în Parlament.
Pentru numirea unui nou guvern este însă nevoie de o majoritate parlamentara care să îl voteze și să îl susțină.

