Miniștrii de Finanțe ai G7 se reunesc la Paris, pe fondul tensiunilor provocate de războiul din Iran
Miniștrii de Finanțe ai celor mai puternice șapte economii ale lumii se reunesc în capitala Franței, pentru a găsi soluții la tensiunile de pe piața internațională și la problemele privind aprovizionarea cu materii prime critice, acutizate de războiul din Iran.
Atacurile cu drone în apropierea unei centrale nucleare din Emiratele Arabe Unite, cele asupra Arabiei Saudite, precum și retorica Statelor Unite au început deja să afecteze piețele.
Petrolul a atins cel mai mare preț din ultimele două săptămâni. Țițeiul Brent a ajuns la aproape 111 dolari pe baril.
Miniștrii de Finanțe ai marilor economii vor discuta și despre vizita președintelui Statelor Unite la Beijing, un demers care a creat așteptări mari, dar a adus puține rezultate concrete. Întâlnirea are loc pe fondul unui alt punct major de tensiune: Taiwanul.
„Discuțiile nu sunt deloc ușoare, nu suntem de acord în toate privințele, în special cu prietenii noștri americani”, a declarat ministrul francez al Finanțelor, Roland Lescure, înaintea reuniunii de astăzi.

