Satul din Buzău în care fântânile au petrol, nu apă

18 April 2026, 20:04 (actualizat 18 April 2026, 20:30)

Un sat din Buzău este plin de izvoare de petrol. Sunt la doar câțiva metri adâncime, iar țițeiul iese la suprafață, împins de gazele din adâncuri. Fenomenul, deși spectaculos, le complică viața localnicilor, care scot din fântâni mai mult țiței decât apă. Autoritățile caută soluții de ani de zile. 

În satul Beciu din judetul Buzău, apa din fântâni nu este potabilă de zeci de ani din cauza izvoarelor de țiței aflate la doar câțiva metri adâncime. Doar la două dintre fântâni, spun localnicii, apa este mai curată.

“E cu petrol. Apa nu e potabilă. Noi bem de care o fi, nu contează. Ne chinuim așa cum putem, o folosim pe la solarii. Înainte se mai folosea pentru lămpi, pentru de toate”, spune un localnic.

De zeci de ani, oamenii sunt nevoiți să-și cumpere apa de băut. 

“Acum câtva timp, am făcut niște puțuri și am dat de petrol la 2-3 metri. Primăria zice că au căutat apă, nu există apă potabilă și, din cauza asta, nu vor să facă, investesc degeaba”, precizează alt localnic.

Fenomenul este rar nu doar în România, ci și în Europa: petrolul iese la suprafață împins de gazele din adâncuri. În urmă cu mai bine de un secol, aici se făceau forări.

Elena Stan, consilier la Primăria Scorțoasa: Primăria face eforturi pentru găsirea unei soluții. Se forează în zonă. Încercăm să găsim puțuri cu apă potabilă”.

În trecut, localnicii foloseau țițeiul ca să aprindă focul sau să ungă uneltele. Acum, cantitatea e prea mică pentru exploatare, dar suficientă pentru a atrage turiști. Locul face parte din traseele Geoparcului UNESCO Ținutul Buzăului și se află la mai puțin de un kilometru de Vulcanii Noroioși. Datorită interesului crescut pentru observarea acestor izvoare de petrol, autoritățile spera c localitatea să obțină statutul de stațiune turistică.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite