Ministerul Sănătăţii anunţă reorganizarea Centrului pentru Arşi de la Floreasca. Rogobete: Vom avea 4 paturi de terapie intensivă și 5 paturi de chirurgie plastică, microchirurgie reconstructivă și tratament pentru arși

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete - Autor: ALEX TUDOR / AGERPRES FOTO
31 October 2025, 11:56 (actualizat 31 October 2025, 11:57)

La o zi dupa comemorarea Colectiv, Ministerul Sănătăţii anunţă că reorganizează Centrul pentru Arşi de la Spitalul Floreasca.

Este vorba de o investiţie de 23 de milioane de lei.

Banii vor fi folositi pentru organizarea a 4 rezerve cu 4 paturi de terapie intensivă pentru marii arşi dar şi alte 5 paturi pentru chirurgie plastică şi tratament pentru pacientii cu arsuri grave.

La 10  ani de la tragedia din Colectiv, România se pregăteşte să finalizeze construirea primului centru de mari arşi.

 Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunţat:

“Reparăm ceea ce trebuia făcut de mult!

23 de milioane de lei pentru reabilitarea, modernizarea și redimensionarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca.

Am aprobat astăzi indicatorii tehnico-economici și suma necesară pentru reorganizarea Centrului pentru Arși din cadrul Spitalului Clinic de Urgență Floreasca.

Urmează instalarea unui sistem HVAC care să asigure controlul microbiologic, al temperaturii și al umidității, refacerea și compartimentarea corectă a zonelor ATI, precum și introducerea filtrelor HEPA, pentru a reduce cât mai mult riscul de infecții nosocomiale. De asemenea centrul va fi dotat cu aparatura de ultimǎ generație.

Vom avea 4 paturi de terapie intensivă și 5 paturi de chirurgie plastică, microchirurgie reconstructivă și tratament pentru arși, organizate în 4 rezerve. Refacem structura exact așa cum a rezultat din constatările Corpului de Control, după adevăr, nu după aparențe.

Reparăm ceea ce trebuia să funcționeze de mult și ne asigurăm că, de acum înainte, fiecare decizie are în centru siguranța pacientului și protejarea personalului medical.

Prefer să avem un centru pentru arși cu mai puține paturi, dar dotat ireproșabil, unde pacienții sunt tratați cu demnitate și în condiții de siguranță, iar personalul medical nu este expus la riscuri.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite