Metrorex: Modificări în circulaţia trenurilor pe Magistrala 4 Gara de Nord 2 – Străuleşti
Metrorex informează călătorii că, începând din 1 septembrie 2025, vor avea loc modificări în circulaţia trenurilor de metrou pe Magistrala 4 Gara de Nord 2 – Străuleşti, ca urmare a lucrărilor pentru conectarea noii Magistrale 6 de metrou cu infrastructura existentă. Astfel, pasagerii vor fi transbordaţi la staţia Jiului, unde se vor sui în trenul de la linia vecină, pe sensul dorit.
Metrorex informează publicul călător, printr-un comunicat de presă, că, începând cu data de 1 septembrie 2025, vor avea loc modificări în circulaţia trenurilor de metrou pe Magistrala 4 Gara de Nord 2 – Străuleşti, ca urmare a lucrărilor pentru conectarea noii Magistrale 6 de metrou cu infrastructura existentă.
Astfel, circulaţia trenurilor de metrou de pe Magistrala 4 se va desfăşura cu transbordare la Jiului, staţie la care, pentru a continua călătoria, pasagerii se vor îmbarca în trenul de la linia vecină, pe sensul dorit.
Aceste modificări sunt necesare pentru a permite desfăşurarea în siguranţă a lucrărilor de interconectare între cele două magistrale, care impun închiderea firului 2 de circulaţie între staţiile 1 Mai şi Jiului şi circularea în ambele sensuri pe celălalt fir.
Modificările de trafic sunt determinate de avansarea lucrărilor la Magistrala 6 de metrou, care va asigura o legătură directă între Gara de Nord şi Aeroportul Internaţional Henri Coandă – Otopeni.
Totodată, Metrorex anunță îmbunătățiri în frecvența trenurilor pe alte magistrale:
Pe Magistralele 1 și 3, în perioada 8 septembrie – 31 decembrie 2025, intervalele de succedare vor fi reduse:
• de la 7 la 6 minute în zilele lucrătoare (luni–vineri)
• de la 10 la 9 minute în weekend și în zilele de sărbătoare legală

