Marco Rubio apreciază eforturile României de a-și respecta angajamentele privind cheltuielile de apărare și „rolul de furnizor de securitate la Marea Neagră”
Ministrul român al Afacerilor Externe Oana Țoiu a avut consultări politico-diplomatice cu omologul american, Marco Rubio, în cadrul unei vizite oficiale pe care a efectuat-o la Washington. Secretarul Rubio a recunoscut eforturile depuse de România pentru a-și îndeplini angajamentul privind cheltuielile pentru apărare și rolul său de furnizor de securitate la Marea Neagră.
„Secretarul de stat Marco Rubio s-a întâlnit ieri cu ministrul român de Externe, Oana Toiu. Aceștia au trecut în revistă elemente ale dialogului nostru strategic bilateral, inclusiv cooperarea consolidată în domeniul apărării, energiei și securității frontierelor. Secretarul Rubio a recunoscut eforturile depuse de România pentru a-și îndeplini angajamentele de cheltuieli pentru apărare și rolul său de furnizor de securitate la Marea Neagră. Secretarul și ministrul de externe au discutat, de asemenea, despre rolul companiilor americane în proiectele nucleare civile și de gaze din România, precum și despre oportunitățile pentru o cooperare economică suplimentară” a transmis Departamentul de Stat american într-u comunicat.
„A fost o bucurie să-l revăd pe secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, la Washington D.C. Ne-a mulțumit, României, pentru stabilitatea Parteneriatului nostru Strategic. La rândul meu, am exprimat recunoștință pentru prezența trupelor SUA pe teritoriul țării noastre în format aliat și pentru proiectele comune în domeniile apărării, energiei, tehnologiei cât și cele comerciale„, a transmis, pe reţelele de socializare, şefa diplomaţiei de la Bucureşti, la finalul întâlnirii.

