Ludovic Orban, după videoconferința cu prefecții: Fiecare instituție să fie prezentă cu toate efectivele disponibile în prima linie a bătăliei cu noul coronavirus
Sfatul premierului pentru românii infectați cu coronavirus este să se interneze în spital și să stea cel puțin cinci zile, pentru a putea fi evaluați corespunzător. El a precizat că virusul provoacă agravări bruște ale stării de sănătate având uneori evoluții fulminante.
„Orice om diagnosticat cu COVID are nevoie de o investigație medicală. Sunt evoluții fulminante. (…) Sfatul meu pentru români să stea măcar 5 zile, nu doar 48 de ore, să fie urmărite, să facă analize mai aprofundate, pentru a fi în afara oricărui pericol”, a spus Orban.

