Guvernul Bolojan a picat. Moțiunea a trecut cu 281 de voturi, cel mai mare număr de voturi din istorie

5 May 2026, 07:28 (actualizat 5 May 2026, 20:07)

A fost o victorie categorică a alianței de conjunctură PSD-AUR-Pace împotriva premierului liberal Ilie Bolojan și a susținătorilor săi. Parlamentul a adoptat moțiunea de cenzură cu un vot record. 281 de senatori și deputați au votat pentru demiterea Executivului. Mult peste numărul celor care au semnat documentul. De partea cealaltă, parlamentarii PNL, USR și UDMR nu au votat. Dezbaterile din plen au fost tensionate.

Moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE – Întâi România împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan a fost adoptată, marți, în plenul reunit al Camerei Deputaților și Senatului. Moțiunea a trecut cu 281 de voturi „pentru”, 4 ”împotrivă”, 3 anulate. Executivul își pierde astfel sprijinul Parlamentului, însă rămâne interimar, cu atribuții limitate, timp de 45 de zile.

431 de parlamentari au fost prezenți în sală, din totalul de 464 și au fost exprimate 288 de voturi.

Inițiatorii moțiunii au mers la sigur. Nimeni nu și-a retras semnătura de pe textul moțiunii. Iar votul a depășit cu mult rezultatul scontat. Au contribuit parlamentari ai POT, SOS, unii neafiliați și o parte dintre reprezentanții minorităților naționale. Într-o atmosferă puternic tensionată, taberele pro și contra Ilie Bolojan s-au aprins cu replici înfocate.

Remarci contondente între Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu. Liderii PNL și PSD s-au învinuit reciproc în Parlament

Remarci contondente între Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu la dezbaterea moțiunii de cenzură din parlament. Liderii PNL și PSD s-au învinuit reciproc pentru avantajarea oamenilor de partid și a șefilor de primării și de consilii județene. Cei doi s-au evitat, nu și-au vorbit și nu s-au salutat în pauze. Moțiunea este mincinoasă și cinică, le-a transmis premierul contestatarilor săi și le-a bătut obrazul foștilor parteneri social-democrați.

Parlamentarii PNL, USR și UDMR nu au votat.

La scurt timp după vot, moțiunea de cenzură ”Stop Planului Bolojan de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului” a fost publicată în Monitorul Oficial.

Moţiunea de cenzură a fost semnată de 254 de parlamentari. Ca să treacă erau nevoie de 233 de voturi „pentru” din partea deputaților și senatorilor.

Situația este reglementată de Articolul 110 din Constituția României, care prevede:

„Guvernul este demis la data retragerii de către Parlament a încrederii acordate sau dacă prim-ministrul se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 106, cu excepția revocării, ori este în imposibilitate de a-și exercita atribuțiile mai mult de 45 de zile. Guvernul al cărui mandat a încetat […] îndeplinește numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern.”

Preşedintele Nicuşor Dan a făcut primele declarații după căderea Guvernului Bolojan. Șeful statului a declarat că încep negocierile pentru formarea noului Guvern.

ACTUALIZARE Moţiunea de cenzură adoptată de plenul Parlamentului, prin care Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis, a fost publicată în Monitorul Oficial.

”Această moţiune de cenzură a fost adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat în şedinţa comună din 5 mai 2026, în condiţiile art. 67, art. 110 alin. (2) şi art. 113 alin. (1) din Constituţia României, republicată’‘, se arată în documentul publicat în Monitorul Oficial.

Reacții pe scena politică după adoptarea moțiunii de cenzură. Guvernul Bolojan, interimar pentru 45 de zile

Guvernul Ilie Bolojan a fost dat jos cu aproape 50 de voturi peste minimul necesar pentru adoptarea moțiunii de cenzură. Seful statului a anunțat că, deocamdată, începe consultări informale cu partidele până când se cristalizează o formulă de guvernare. Liderul PSD Sorin Grindeanu a dat semnalul că preferă să guverneze tot cu PNL, dar fără Ilie Bolojan, căruia i-a cerut să nu mai stea nicio zi în plus în funcție.

ACTUALIZARE Dominic Fritz, postare după moțiune: Moțiunea a trecut, dar nu vom permite ca PSD și AUR să întoarcă România în trecut.

Toți știm că cele două partide au vrut același lucru: să oprească reformele, înainte ca reformele să le golească cutiile de pantofi și să ne scape de pile, relații, cumetrii. Lăcomia lor costă și-i va costa scump pe români. Au plătit deja 36 de ani. Suntem mulți care suntem scârbiți și furioși. Dar nu avem voie să fim nehotărâți. În haosul declanșat de ei, vă spun cu claritate: USR sigur nu va abandona lupta.

Dominic Fritz, după căderea Guvernului Bolojan: „Nu vom negocia un nou guvern cu PSD”

Președintele USR, Dominic Fritz, a transmis, după adoptarea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, că formațiunea nu va negocia un nou guvern cu PSD. Liderul USR acuză PSD și AUR că au urmărit să oprească reformele și spune că miniștrii USR își vor continua activitatea până la numirea unui nou Executiv.

ACTUALIZARE Reacția lui Sorin Grindeanu după moțiune. ”Eu cred că tot noi, împreună, trebuie să construim o majoritate. Votul la această moțiune care face să fie adoptată cu un număr record, asta spune ceva. Asta spune că tot ceea ce s-a spus a întrunit susținerea masivă a parlamentarilor. Eu cred că noi am încercat să reducem tensiunea politică și să păstrăm punți de comunicare și după această moțiune. Mi-aș dori ca împreună, la Cotroceni, să găsim o soluție rapidă. PSD este dispus la găsirea rapidă a unei soluții. După prima rundă de negocieri la Cotroceni se vor decanta soluții”

ACTUALIZARE Se numără voturile

ACTUALIZARE S-au încheiat discursurile. Urmează votul

Sorin Grindeanu: Eu consider că există viață și după acest vot

ACTUALIZARE Sorin Grindeanu: Inițial, n-am vrut să vorbesc. Pentru că eu consider că există viață și după acest vot și tot noi trebuie să găsim o soluție pentru a merge mai departe, dar trebuie să fac 2 precizări vizavi de ce a zis Bolojan. Baroni? Vreți să vorbim de banii primiți de Bihor și Oradea în ultimii ani. Și nu vorbesc de bani eurpeni, vorbesc de banii de la bugetul de stat, în special de infrastructură?

Aeroporturi? Vreți să vorbim de aeroportul din Oradea? Dacă se susține economic acest aeroport, înseamnă că nu mai înțelegem lucrurile din punct de vedere economic. Vă rog să verificați câți pasageri sunt pe cursuele subvenționate de consiliul județean de la Oradea la Varșovia.

ACTUALIZARE Radu Miruță (USR): Da, domnule Simion, n-a fost ușor să fie Nicușor. Nu-l mai atacați degeaba și nu vă mai legați de dumnealui, încercând să evitați parteneriatul pe care îl faceți astăzi cu PSD.

„Vă dau o veste: după cum v-ați asociat astăzi cu PSD, degeaba țintiți să candidați la președinție, că va fi și mai ușor să pierdeți data viitoare”, a adăugat el.

V-am adus în special colegilor de la AUR o busolă pentru a vă garanta că atâta timp cât cei de la USR suntem în Parlament nu vom permite ca în țara asta Moscova să decidă printr-un partid ca AUR încotro să se îndrepte lucrurile.

Radu Miruță (USR): Asta este trădare națională: să ai 36 de ani pe mână o industrie și să o faci țăndări

Ministrul Economiei, Radu Miruță, care e și interimar la Transporturi, a lansat un atac la adresa PSD și AUR, în plenul Parlamentului, la dezbaterea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Miruță a susținut că moțiunea nu este despre premierul Ilie Bolojan, ci despre confruntarea dintre „un vechi mod de a face politică” și o guvernare care încearcă să aducă transparență, concursuri și responsabilitate în companiile statului.

ACTUALIZARE Florin Manole (PSD): Doamnelor și domnilor senatori și deputați, vreau să vă spun că mi se pare evident că acesta nu este un guvern. Uitați-vă bine în băncile acelea goale și veți înțelege că este doar jumătate de guvern, nu este un guvern întreg. Aceasta este sinteza simplificată a votului de astăzi: să constatăm că jumătate din guvern nu înseamnă un guvern întreg.

ACTUALIZARE Petrișor Peiu (AUR): Vreau să vă vorbesc despre minciună. Ați spus, domnule prim-ministru, că ați încercat să restructurați companiile de stat. Eu vă spun că nu ați făcut asta. În schimb, ați venit și ne-ați spus că un act prezentat în ședința de guvern de către doamna viceprim-ministru Oana Clara Gheorghiu este doar o propunere.

Hai să vă spun acea propunere. Pe 15 aprilie propune doamna viceprim-ministru să vândă 10 miliarde de lei, acțiuni de 10 miliarde de lei la cele mai valoroase două companii românești, Hidroelectrica și Romgaz, ambele listate pe bursă de ani buni, printr-o metodă netransparentă, unor fonduri de investiții selectate doar de guvern, fără a permite cetățenilor români să participe la această procedură. Și mai mult, spune doamna Oana Clara Gheorghiu, acest lucru trebuia să se întâmple în trimestrele 2 și 3, adică în următoarele 3-4 luni.

Ați fi putut, domnule prim-ministru, să faceți precum Vlaicu Vodă și să scăpați de tutela doamnei Clara, dar n-ați făcut-o. Ați fi putut să vă aduceți aminte că fix acum 121 de ani, Vintilă Brătianu scria un articol intitulat „Prin noi înșine” în ziarul Voința Națională.

Același Vintilă Brătianu, care în calitate de ministru de Finanțe, în 1924 a elaborat trei legi: Legea minelor, Legea energiei și Legea apelor. În centrul acelor legi se permitea înființarea de companii în domeniile respective doar dacă aveau 60% capital românesc, două treimi din administratori români și președintele Consiliului de Administrație român. În urma presiunilor Uniunii Europene de atunci și a fondului monetar de atunci, s-a ajuns la 50,1% participare românească.

Mergând mai departe, domnule prim-ministru, ați vorbit de Transelectrica și i-ați găsit hiba că a eliberat prea multe ATR-uri. Să știți că mult mai multe le-au elaborat distribuitorii în electricitate, dar ați fi putut să vedeți dacă chiar v-ați ocupat de Transelectrica, că nu reușește să închide inelul de 400 de kV, care ar permite tuturor acelor ATR-uri de care vorbiți dumneavoastră să se transforme în realitate.

Ați mai fi putut, domnule prim-ministru, să observați că pierderea pe care ați invocat-o la Complexul Energetic Oltenia, că asta-i denumirea corectă, provine din faptul că acel complex a avut un profit de un miliard de lei, dar a trebuit să plătească certificate de emisii de carbon de două miliarde de lei. Normal că atunci a intrat în pierdere cu un miliard de lei. Iar acele certificate ar fi trebuit să le primească de la guvern.

Ați mai fi putut, domnule prim-ministru, să observați că bateriile de stocare puse pe lângă barajele pe cursurile de apă au un efect ca mușcătura unui țânțar. Efect ar fi avut, domnule prim-ministru, declanșarea investițiilor hidrocentralele cu pompaj invers.

Și ați mai fi putut, domnule prim-ministru, să ne spuneți adevărul. Ați încheiat anul 2025 cu fix aceleași cheltuieli bugetare ca 2024: 43,3% din PIB.

ACTUALIZARE  Ana Maria Gavrilă (POT): Parlamentarii POT vor vota la vedere această moțiune pentru că își doresc ca acest guvern care îi are membri ai partidului exterminator al României, USR, să plece.

Anamaria Gavrilă: Parlamentarii POT votează la vedere această moțiune

Parlamentarii Partidului Oamenilor Tineri (POT) vor vota la vedere moțiunea de cenzură, deoarece alegătorii formațiunii își doresc ca guvernul să plece, a declarat marți deputata Anamaria Gavrilă, în timpul dezbaterilor din Parlament asupra moțiunii de cenzură.

ACTUALIZARE Varujan Pambuccian (minoritățile naționale): Asistăm la încă un episod dintr-un război început acum 2 ani care pare a nu se mai termina și care nu a adus nimic bun. Sunt doi vinovați în egală măsură. Știu sigur că de mâine va trebui să revenim la masa coaliției, să discutăm ce nu a funcționat și ce trebuie făcut, pentru că în afara acestui nucleu PSD-PNL nu vreau să mă gândesc ce se poate întâmpla și cum poate arăta un drum echilibrat către zona euro-atlantică.

Varujan Pambuccian a spus ca membrii formațiunii sale au libertatea de a vota cum consideră fiecare.

ACTUALIZARE Turos Lóránd (UDMR): Responsablitatea politică înseamnă să nu adăugăm instabilitate peste o situație oricum complicată. Nu vom vota această moțiune de cenzură.

ACTUALIZARE Diana Buzoianu, deputată USR, a acuzat PSD că moțiunea de cenzură nu urmărește apărarea românilor, ci păstrarea „privilegiilor, sinecurilor și contractelor cu dedicație”, susținând că „noul mariaj cu AUR” este construit pentru „combinații” și avertizând că „milioane de români văd” acest lucru și vor cere socoteală.

”Această criză fabricată în laboratoarele de la București și de la Moscova deja costă românii”, a spus Diana Buzoianu

Acest circ, această criză fabricată în laboratoarele de la Bucureşti şi de la Moscova, deja costă românii. Deja românii plătesc. 2,2 miliarde de euro plătim ca să nu se prăbuşească leul. 2,2 miliarde de euro am plătit deja pentru mârşăvia politicianistă pe care aţi numit-o pompos moţiune de cenzură. Vestea bună este însă că românii astăzi văd foarte clar cum se separă apele în politica din România. PSD mai este pro-european doar cu steagul, când şi-l pune pe la conferinţele de presă, a spus ea, în plenul reunit al Parlamentului.

ACTUALIZARE Deputatul PNL Gigel Ştirbu (PNL)

-Domnule Grindeanu, aveți ceva în comun cu domnul Bolojan. Amândoi când ați fost prim-miniștri ați scos lumea în stradă: în cazul dvs. să vă trimită acasă, pe Bolojan să-l susțină.

-Domnule Grindeanu, vă urez succes în noul dvs. mariaj cu AUR. O să fie mai greu la partaj, că o să vă certați pe cutiile de pantofi.

ACTUALIZARE: George Simion, liderul AUR, susține un discurs: Azi pe lângă votarea moțiunii de cenzură, un procedeu total democratic, in ciuda vocilor din spațiul public, probabil cei care au anulat alegerile și înfulecau sarmale la Parlament, are loc prezentarea unui an de președinție sub Nicușor Dan și imaginea este una neagră: deznădejde, dezbinare și sărăcie. Nicușor Dan alege azi să-l sacrifice pe loialul tovaraș de drum care se prefigura a fi competitor electoralîin mintea lui încâlcită. Nu a fost ușor a fost Nicușor. Noi nu suntem trădători.

ACTUALIZARE Ilie Bolojan susține un discurs: Dacă e adevărată moțiunea, unde ați fost până acum? N-ați fost în Guvern?

-Această moțiune face vorbire despre societăți comerciale, despre cum s-a guvernat și despre o metaforă care deranjează. Iar o fractură logică, mai ales din partea celor de la PSD, care au contrasemnat-o sau au citit-o. Știți de ce?
• Dacă e adevărată moțiunea, unde ați fost până acum? N-ați fost în Guvern?
• Dacă nu e adevărată, mie mi-ar fi rușine să semnez așa ceva.
• Acum 10 luni am acceptat această funcție și am venit într-o situație dificilă, să fac ce trebuie, nu ce e popular și ce e necesar, pentru că, dacă vă aduceți aminte, România venea din 2024 cu cel mai mare deficit din Uniunea Europeană, 9,3% din PIB.
• Nu eu l-am condus. L-am găsit și nu-l puteam ascunde. Și coaliția a decis să-l rezolve, dacă vă aduceți aminte.
• Am ajuns în această situație pentru că guvernele anterioare au amânat reforme, au ignorat realitățile până nu a mai fost posibil să fie ocolite, iar agențiile de rating, piețele financiare și partenerii europeni ne-au mai păsuit până la alegerile prezidențiale, dar indulgența lor, știți foarte bine că nu s-a întins mai mult de luna iulie până la primul ECOFIN.
• Unii dintre cei care astăzi semnează moțiunea știu exact ce au lăsat în urmă.
• Știau cifrele. Au fost în guvernare, dar PSD nu și-a asumat postul de premier, preferând ca altul să-și asume riscurile.
• Au calculat în stilul caracteristic, că vor ocupa doar funcțiile și vor profita de avantajele guvernării, așa cum fuseseră obișnuiți, venind în tura a doua.
• Mi-am asumat funcția de premier, fiind conștient că vine la pachet cu o presiune uriașă și că nu voi primi aplauze din partea cetățenilor, dar am ales să fac ce era urgent și necesar pentru țara noastră, cu toate dificultățile, cu toate problemele care au fost, cu patru partide, plus grupul minorităților.
• În cele zece luni am făcut câteva lucruri și pentru asta, indiferent că sunt în bancă sau în sală, trebuie să le mulțumesc tuturor miniștrilor cu care am colaborat, pentru că aceste rezultate sunt un rezultat de echipă. Acesta este adevărul.

Bolojan, atac dur în Parlament: „Oameni care locuiesc în penthouse-uri vin să explice cât e de greu”

Premierul Ilie Bolojan, liderul PNL și șeful Guvernului vizat de moțiunea de cenzură, a lansat un nou atac dur la adresa PSD și AUR, în discursul susținut în plenul Parlamentului. Bolojan a acuzat inițiatorii moțiunii de ipocrizie, a susținut că România riscă să piardă credibilitate și bani din PNRR și a transmis că, indiferent de rezultatul votului, nu va renunța la reformele în care crede.

Am coborât deficitul la 7,9 din PIB.
• Cel mai important lucru am recâștigat încrederea piețelor în Guvernul României și în primul trimestru al acestui an se confirmă acest trend.
• Veniturile statului au crescut în această perioadă cu peste 15%,am colectat mai bine, am promis ordine în finanțe și asta am făcut.
• Să știți că pentru prima dată, din câte știu, șefii de la ANAF și de la Vamă nu au mai fost negociați politic și nu erau numiți de premierul României pe post de umbrele pentru diferite sectoare.
• Pentru prima dată a numit ministrul de Finanțe.
• Am menținut investițiile. Ați vorbit de investiții? Totuși, ne uităm la cifre. Investițiile anul acesta sunt de 165 de miliarde.
• Sigur, o componentă importantă sunt fondurile europene, dar sunt 8% din PIB și nu e ușor să faci asta în condițiile în care trebuie să reduci deficitul.
• Și știți asta când vă uitați la cifre.
• Am renegociat PNRR-ul. N-a fost o treabă ușoară pentru a recupera banii.
• Când am preluat acest mandat, am plătit datoriile restante față de constructori.
• Să știți că anul acesta toate datoriile în zona de sănătate, unde aveam arierate de ani de zile în zona de constructori, au fost achitate și nu am mai prelungit acest sistem.
• Am început să corectăm nedreptățile adoptând reforma pensiilor magistraților, pensionarea la 65 de ani, nu la 48 sau la 50 de ani.
• Plafonul la pensie de 70 la sută. Toți vă cereau, dar niciun guvern nu s-a legat de problema asta.
• Și să știți că atunci când trebuia să cobori la Breafing să prezinți acest subiect, coborai singur, pentru că inițiatorii nu voiau să coboare.
• Am redus sporurile și cheltuielile de personal. Dacă ne uităm, o să vedem că au scăzut cu aproximativ 5%, dar tocmai pentru că cheltuielile au scăzut cu mult mai puțin decât au crescut veniturile.
• Trebuie continuată reducerea de cheltuieli în așa fel încât costul echilibrării să fie corect împărțit.
• Am venit cu reducerea de 10% în administrație. Am făcut-o cu mare greutate, după luni de zile, cu frâna de mână trasă.
• Știu asta toți cei care au fost la negocieri. Am realizat un program de relansare economică care trebuie închis și propus și în lucru până la sfârșitul lunii mai.
• Și, în fine, Comisia Europeană ne-a validat această traiectorie. Dobânzile au început să scadă. E adevărat, a venit războiul din Golf și a venit moțiunea și hărmălaia de dinainte de moțiune.
• Aș vrea să spun câteva lucruri legate de cum s-a ajuns aici.
• Totuși, această moțiune este mincinoasă, este cinică și artificială.
• Este mincinoasă, pentru că se bazează pe date care nu sunt reale și pare că este scrisă de oameni care n-au fost în guvernare zi de zi și nu au participat la toate deciziile.
• Este cinică pentru că nu ține cont de contextul în care ne găsim.
• Orice țară, într-o sumedenie de crize externe interne ar încerca să își consolideze guvernările, nu să le dărâme și să nu pună nimic în loc.
• Orice schimbare de guvern s-ar presupune că trebuie să vină cu o gândire: cine vine, ce se întâmplă mai departe a doua zi, pentru că e o problemă de credibilitate a țării, de menținerea lichidităților.
• E vorba de absorbția de fonduri europene și de a nu pierde bani din PNRR.
• Dar cum am ajuns aici?
• Au fost trei faze. Într-o primă fază, în primele luni, Partidul Social Democrat a ales să joace rolul opoziției din interiorul Guvernului și sunt oamenii aceia care veneau la ședințele de coaliție. Da, e foarte neplăcut să participi la o ședință de coaliție, să pleci și după aceea, pe surse, să spui că nu s-a discutat
• Iar seara să vezi la televizor că nu mai e valabil ce s-a stabilit la ora 13 sau la ora 14.00, sperând că în fața măsurilor care au fost luate, care nu au fost ușoare, unii vor rămâne cu decontul.
• Vom identifica un vinovat și alții vor scăpa de nota de plată în așa fel încât să recupereze eventual electoratul pierdut.
• Dar nu au reușit. Asta pentru că electoratul a fost pierdut în 2024 și 2025, când nu l-am respectat, când guvernele de atunci, din care și noi am făcut parte, au venit cu promisiuni care n-au putut fi onorate și în care am creat niște așteptări în care statul le poate da ce nu are.

• După ce am luat primul val de măsuri care era necesar, am început să lucrăm la reducerea cheltuielilor statului și am generat supărarea baronilor locali, care nu au mai putut folosi pușculița statului ca și rezervă pentru proiecte fără acoperire, pentru incompetența.
• Haideți să discutăm foarte deschis și despre asta.
• Unii au mentalitate că dacă în județul lor sunt jupâni, asta trebuie să se întâmple și la nivel de țară. Așa era în alte guvernări, dar n-am mai mers acum.
• Să vă dau un exemplu, ca să înțelegeți.
• În 2024, Electrocentrale Craiova a primit un credit de la Eximbank de 75 de milioane de euro.
• Credeți că s-a întâmplat vreo investiție? Nu, l-a primit pentru că s-a ratat investiția pe fonduri europene și nu Bolojan a numit conducerea Electrocentrale.
• Parcă doamna care era în poză era într-o campanie electorală cu primarul din Craiova. Poate nu știm asta.
• În următorul an, în 2025, din nou. Consiliul Județean Dolj nu termină aeroportul.
• Ce să facem? Trebuie să mai ajutăm o dată. 50 de milioane de euro din fondul de rezervă direct către aeroport, în timp ce alții și-au luat credite, alte consilii județene, ca să-și termine lucrările la timp, ca să nu le plătească altcineva.
• Normal că în următorul an, și colegii știu asta, când nu trebuia să dăm zeci de milioane, n-a mai mers. Și sigur că a deranjat foarte mult.
• Da, stimați colegi, poate și primarul de la Brăila, vreo 50 de milioane de euro și colegul primar de la Galați, și cel de la Botoșani, nu doar unii.
• Pentru că unii care își fac treaba par fraierii de serviciu a celor care s-au obișnuit să folosească bugetul de stat ca pușculiță. N-a mai mers asta. Asta e clar.
• Aveam HG-uri prin care, an de an, dacă vă aduceți aminte, HG-uri de sezon, acopeream pe sprânceană, ca să vă citez, Unde mai trebuia ceva să ne mai bifăm, să ne mai finalizăm o primărie. N-a mai mers, că nu mai aveam de unde. Nu s-a mai putut. Normal că a fost un alt deranj.
• Vă rog să vă gândiți la Compania Națională de Investiții. Cum ne batem joc de primari? Avem 1.000 și vreo 250 de proiecte în lucru. Din tomberonul de peste 11.000 de proiecte, pe care mulți de aici știm asta și noi, depune proiecte la CNI, la Cornul abundenței, care nu există.
• Și știți cât e bugetul de investiții într-un an? 2,5 miliarde. Știți cât costă cele 1.200 de șantiere? Fără actualizări, fără indexări, vreo 12,5 miliarde.
• Deci, dacă nu mai începem alte lucrări, atunci ne trebuie cinci ani de zile ca să le terminăm pe cele care sunt în lucru, dacă am mai fi deschis, cum se dorește încă o lucrare, încă una, încă alta. Știți ce făceam? Ne băteam joc de cei 1200 care erau în lucru pentru că nu se terminau. Că bani mai mulți nu aveam.
• Doar că am senzația că se lucrează șantiere care nu mai sunt terminate, costuri umflate și constructori care intră în cap.
• Normal că a deranjat pentru că nu a mai început alte lucrări.


• Da, acolo unde există finanțare, unde vrei să faci stadioane, am pus o cofinanțare care este corectă, pentru că fiecare trebuie să și-l regleze, în funcție și de capacitatea de finanțare ca dimensiune.
– Altfel, avem stadion ca la Târgu Jiu, cu 12.000 de locuri, fără echipe de fotbal sau ca la Târgoviște, cu două stadioane, cu o echipă într-o ligă inferioară.
• Nu ne mai putem permite să facem asta.
• Asta a supărat rău de tot baronii locali. Știți asta foarte bine.
• Dar acum să mă refer la companii, stimați colegi, că ăsta e deranjul, înțeleg și din moțiune.
• După câteva luni de zile mi-am dat seama unde sunt problemele statului, pentru că nu m-a informat nimeni.
• Aveam niște probleme serioase, avem niște conducte sparte, ca la termoficare și chiar dacă ridici prețul la gigacalorie, chiar dacă crești subvențiile, dacă aceste pierderi enorme nu datorită ruginii, ci datorită găurilor care sunt date, nu sunt corectate. Vă dați seama că țara asta nu-și va putea echilibra bugetele.
• Și atunci știți moțiunea stinge lumina, ca s-o simplific, e una de genul nu ne vindem companiile, le mulgem noi.
• Și am să vă dau niște exemple ca să înțelegeți despre ce vorbesc.
• Transelectrica, dragilor, ca să avem energie ieftină, cum vă doriți cu toții, cum vrem, cu toții și cetățenii noștri, trebuie să avem mai multă producție de energie.
• Dar ce să vezi, avem 19.000 de megawați, capacitate totală la care este ocupat 9.000 de megawați. Și noi am eliberat ATR-uri pentru 80.000 de megawați și încă 30.000 sunt în lucru.
• E adevărat că megawați ăștia nu-s unu la unu, dar oricum am eliberat mai multe autorizații decât capacitatea totală a rețelei și am blocat tot.
• Cum am făcut asta? Am trimis unor băieți deștepți, nu toți, dar o parte sunt evident speculativi, să facă hârtii, să fie consiliați, i-am ajutat s-a blocat accesul în sistemul energetic.
• De aia, dacă nu corectăm aceste lucruri, nu vom putea avea pe termen scurt un preț energie ieftină.
• Și am zis că nu plec din acest guvern până când, în această dimineață nu am venit cu o ordonanță să impun garanții ferme ca să terminăm cu aceste adevăruri
• V-ați gândit probabil că dacă vă mișcați repede cu moțiunea, nu mai putem corecta ce era de corectat.
• Și poate nu știți cine e director la Transelectrica . Vă rog să nu vă gândiți la altă problemă.
• Hidroelectrica, o companie importantă, care merge relativ bine pentru că apa curge în România, pentru că vechile regimuri ne-au lăsat niște hidrocentrale pe care trebuie să le exploatăm, dar care, în loc să facă investiții, preferă să stea pe profit.
• În loc să montăm lângă fiecare hidrocentrală care este în cursul apei, o baterie de stocare. E nevoie de 1.500 de megawați și să punem asta în contractele de management la directori. Explicit, i-am lăsat să facă profit și le-am pus niște condiții foarte grele
• I-am stresat foarte mult pe acești oameni și în felul acesta, în afară de a face profituri, nu și-au făcut investițiile care ne-ar fi permis, ar fi trebuit ca la prânz, atunci când prețul energiei este foarte jos, să stocăm tot ce se produce aproape ieftin, aproape gratis, Iar seara, când este 3 4 ori mai mare, să echilibrăm prețurile, să câștige mai mult și să avem o energie mai ieftină.
• Și mi-am dat seama că avem o grămadă de probleme la Metrorex, la Aeroporturi București, în Portul Constanța, peste tot.
• Știți de ce am luat corecție?
• Ministerul Transporturilor în Ministerul Energiei a amintit pentru că nu am făcut concursurile cum trebuie, pentru că nimeni nu e atât de naiv să creadă că secretarul de stat care coordonează aeronautica pregătește un concurs și ies membrii din conducerea aeroportului, după care acești membri fac un concurs și, surpriză, cine câștigă concursul? Secretarul de stat care a făcut asta.
• Asta se vede și de la Bruxelles, nu doar din București.
• Și atunci știți cum am deranjat?
• Trebuie să-și aprobe bugetele în ședința de Guvern și le-a spus din nou la începutul anului. Anul acesta nu vor mai trece bugetele.
• Dacă miniștrii nu vă pun indicatori de performanță pe cinstite și v-au numit acolo prin concursuri așa cum le știm, pentru că toți au niște filiații, dar măcar să vă pună să lucrați pentru grămada de bani pe care-i încasați. Măcar asta să facă.
• Și doar cei care au fost în regulă au trecut prin guvern.
• E clar că asta a deranjat, pentru că trebuiau să vină toți să treacă acest examen în care ei, care de fapt au contracte în care nu pot fi deranjați, să le modificăm contractele ca să facă ceva pentru țara asta.
• Pentru că, așa cum i-am pus acolo vechile guvernări, toate, ca să ne înțelegem bine ce discutăm, suntem în situația în care oamenii ăștia tratează postul ca o recompensă, nu ca o provocare
• Dar nu asta e problema. Să-i punem să lucreze. Și asta a deranjat pentru că nu mai puteau să meargă lucrurile cum au mers.Asta apropo de companii de stat.
• Gândiți-vă ce pierderi sunt la companiile care primesc subvenții sute de milioane aproape la fiecare companie, an de an.
• Combinatul Oltenia, 200 de milioane de euro pierdere doar anul trecut. Și așa mai departe.
• Dacă nu vom reduce aceste pierderi, dacă nu vor administra bine companiile, de unde ne pot veni surse importante, profituri sau economii importante, subvenții mai mici, Indiferent cine va fi în guvernare, dacă nu va acoperi acest lucru, nu va putea performa.
• Și am început să facem asta.
• Deci această moțiune vorbește despre companii și cred că am lămurit asta.
• Cei care știu cum se listează o companie și sunt aici oameni care se pricep la asta din tot spectrul politic, știu că o informare despre o posibilitate în ședința de Guvern nu are nicio valoare economică și că orice fel de vânzare pe care ai vrea să o faci înseamnă de la șase luni la un an de zile.
• Deci baza acestei moțiuni nu există.
• Este o minciună totală, dar trebuia să vă agățați de ceva.
• În această moțiune se vorbește de sărăcirea populației, despre creșterea TVA-ului, despre anumite resurse și așa mai departe. Bine, nu ne-am hotărât pe astea împreună, nu știm asta, stimați colegi, cât sunteți de ipocriți?
• Dar cum să vă spun? Eu înțeleg greutățile cetățenilor noștri, pentru că, oameni buni, încă nu s-a văzut nicăieri în lume o corecție de deficit fără o constrângere economică, fără un efort. Nu există nicăieri așa ceva.
• Dar veți avea ocazia, poate, să demonstrați cum le veți face pe toate, fără să deranjeze pe nimeni. Ați mai încercat asta în 2024 și nu v-a ieșit.
• Și atunci stimați colegi , eu înțeleg aceste lucruri și le mulțumesc românilor pentru aceste greutăți, dar nu pot să accept, cum să vă spun și nu aveți nicio credibilitate ca oameni care locuiesc în penthouse-uri , care sfidează bunul simț, să vină să explice cum pe umărul românilor, oameni care au mașini mai scumpe decât câteva apartamente, să ne explice cât e de greu.
• Românii știu că oamenii aceștia nu suferă alături de ei.
• Știu asta cât se poate de clar și nu mai mergem la sărăcirea populației, așa cum se face vorbire. Știți când a fost? Când am avut vârful de deficit maxim de 9,1 din 9,2% din PIB?
• Dar de ce? Pentru că, vă dați seama, cineva care a spart banii familiei n-are nicio vină. De vin e cel care strânge cioburile, care repară, care curăță, care adună familia. Ceea ce s-a întâmplat în 2023 2024.
• Plătim nota de plată acum și nu e normal ceea ce faceți.
• Ați văzut ca moțiunea asta să vină când oamenii sufereau?
• Știți când a venit moțiunea, când le-a crăpat măseaua, că nu se mai putea, când era clar că se intră într-o zonă care deranjează foarte mult.
• Mi s-a reproșat în aceste zile că m-am agățat de scaun. Eu mă țin de o direcție pe niște principii și vă rog să mă credeți că dacă aș fi văzut un plan, o soluție care să rezolve problemele, m-aș fi dat la o parte.
• Dar vă întreb pe toți. Poate spune cineva cum va funcționa România de mâine?
• Aveți un plan? Eu pot să plec, dar problemele grave ale acestei țări rămân. Nu pleacă odată cu mine.
• Riscăm să pierdem credibilitatea, să pierdem bani din PNRR, să ne întoarcem prin ceea ce faceți, de unde am plecat.
• Eu știu un lucru sigur nu știu cine va câștiga din punct de vedere politic din ceea ce se întâmplă, dar știu sigur că românii vor pierde din asta și asta e mare păcat.
• În același timp, asistăm la un paradox AUR, care a fost un efect al nemulțumirilor legate de ceea ce se întâmpla în sistemul nostru politic, pe care partidul care l-a întrupat cel mai mult este PSD-ul.
• Asta este realitatea, e aliat acum la moțiune cu PSD-ul.
• Din ceea ce face acum AUR, nu face decât să susțină și să perpetueze sistemul.
• De fapt și invers. La rândul lui, Partidul Social Democrat legitimează prin această asociere acțiunile Aur.
• Și atunci aprinderea luminii are și un rol parlamentar.
• Măcar PSD și AUR au semnat pe față un document oficial în Parlament și practic, au oficializat această colaborare.
• Dacă acest Guvern va pleca acasă, va lăsa niște lucruri extrem de importante. Românii vor ști că se poate guverna și altfel vor înțelege asta. Nu se poate guverna altfel. E foarte important asta.
• Românii vor vedea că se poate guverna cu respect față de banul public și nu o să mai puteți întoarce asta.
• Cu atenție la cheltuieli, fără aroganțe, cu respect față de oameni. Și acum să vă spun, nu o să puteți stinge lumina, să vă înțelegeți foarte bine, oricât ați vrea, nu se va mai putea face treaba asta.
• La finalul acestei intervenții vreau să spun că am încredere în țara noastră și în oamenii ei și am învățat un lucru din administrație, acolo unde am făcut câte ceva, că atunci când vrei să schimbi lucrurile, lucrurile se schimbă prin oameni, dar întotdeauna guvernările.
• Că este primăria, că este un consiliu, că este guvern, trebuie să creeze condiții pentru ca oamenii să-și valorifice potențialul, să își pună în valoare talentul și munca. Și asta trebuie să facem în anii următori și în România.
• În ceea ce mă privește, indiferent de rezultatul acestei moțiuni, vă asigur că nu voi ceda de la valorile pentru care am luptat în acești ani și pe care le-am respectat în toată viața mea politică.
• Voi lupta până la capăt pentru reformele în care cred, pentru România modernă, pentru a crește calitatea vieții românilor.
• Închei mulțumind tuturor românilor pentru efortul pe care l-am făcut în această perioadă și pe umerii cărora a crescut, a căzut o parte din greutăți.
• E un efort pentru ca țara noastră să fie repusă pe calea modernizării și a creșterii.
• Mulțumesc pentru sprijinul pe care l-am primit în aceste zile, Mă onorează, mă motivează și știu pentru că am cu ce să lupt.

ACTUALIZARE Parlamentarii PNL prezintă un document – ”decalog” cu 10 consecințe grave dacă moțiunea este adoptată

ACTUALIZARE Senatorul PSD Daniel Zamfir prezintă moțiunea de cenzură. Sunt prezenți 402 parlamentari, din 464.

ACTUALIZARE Ședința plenului reunit a început cu intonarea imnului. Guvernul Bolojan și membrii Cabinetului său și-au ocupat locurile în Parlament, unde urmează dezbaterea și votul la moțiunea de cenzură PSD-AUR.


Moțiunea a fost prezentată săptămâna trecută în plenul reunit al Parlamentului de liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.

Votul va fi secret cu bile, iar pentru ca moţiunea să fie adoptată este nevoie de cel puţin 233 de voturi “pentru”.

Grupurile PSD, AUR şi PACE – Întâi România au împreună 231 de parlamentari.

Între timp, lucrurile s-au complicat. Șapte parlamentari care semnaseră moțiunea, șase de la partidul UNIT și unul din grupul PACE, au anunțat că nu o vor mai vota, iar deputatul PSD Alexandrin Moiseev s-a mutat la PNL.

Prim-vicepreședintele PNL Ciprian Ciucu declara duminică faptul că moțiunea „se mai joacă” și că ar mai fi necesare între cinci și zece voturi pentru ca aceasta să fie respinsă.

În acest moment, nimic nu este sigur: nu este cert că moțiunea pică, dar nu este cert nici că trece.

Sondajele publicate luni arată că decizia PSD de a depune moțiunea alături de AUR a produs deja efecte în opinia publică.

Conform unui sondaj intern comandat de USR și citat de G4Media, realizat pe 1.145 de respondenți pe 1 mai, AUR conduce cu 33%, urmat de PNL, cu 21%, și USR, cu 15,3%. PSD a coborât pe locul patru, cu 14,1%.

Un sondaj CURS, realizat în perioada 23-27 martie pe 1.517 persoane, cu o marjă de eroare de 2,5%, arată o distribuție diferită, dar același trend: AUR 33%, PSD 24%, PNL 16%, USR 9%, UDMR 5%, SOS 4%.

În ambele sondaje, AUR conduce detașat, iar opt din zece români spun că țara merge într-o direcție greșită.

Cine câștigă și cine pierde în funcție de rezultatul de astăzi? Politologul George Jiglău, într-o intervenție pentru Ziare.com, a analizat fiecare scenariu.

Dacă moțiunea pică, PSD pierde cel mai mult. Sorin Grindeanu riscă să fie contestat de colegii de partid, iar Ilie Bolojan iese consolidat, câștigând capital politic în propriul partid și demonstrând că este nu doar un administrator riguros, ci și un politician capabil să reziste unei crize majore.

În acest scenariu, Nicușor Dan ar răsufla ușurat, pentru că nu ar mai fi pus în situația de a face o desemnare de premier extrem de complicată.

Dacă moțiunea trece, Bolojan nu pierde neapărat pe termen lung. Dimpotrivă, poate ieși din criză cu imaginea omului onest care a deranjat zone sensibile din sistemul public și care a fost sacrificat tocmai din acest motiv.

Un lider pare însă să piardă în aproape orice scenariu: Sorin Grindeanu. Dacă moțiunea trece, demisia de la șefia Camerei Deputaților devine greu de evitat. Dacă moțiunea pică, acesta ar putea fi responsabilizat pentru o aventură politică ce a împins PSD în defensivă și l-a apropiat de AUR în percepția publică.

George Jiglău consideră că Grindeanu este o soluție de compromis între taberele din PSD și că nu este obligatoriu să plece din fruntea partidului, chiar dacă demisia de la Camera Deputaților i-ar putea fi cerută explicit.

În cazul președintelui Nicușor Dan, totul depinde de modul în care va gestiona criza. Dacă va ajunge la varianta unui premier susținut de PSD și AUR, ar putea pierde mult din capitalul pro-european. Dacă găsește o altă soluție acceptată de tabăra care l-a susținut, poate transforma criza într-o victorie personală.

La ora 11:00 se trage linie. România așteaptă rezultatul unui vot care poate schimba complet jocul politic

Iniţiatorii moţiunii cer demiterea Guvernului condus de Ilie Bolojan, acuzându-l pe premier că ar confunda “reforma cu vânzarea” şi “strategia cu improvizaţia”, deoarece Executivul ar pregăti “o amplă înstrăinare” de active strategice ale statului, fără consultare politică şi fără dezbatere publică.

“România nu este o marfă, iar companiile statului nu sunt active de lichidat pentru a acoperi eşecuri politice. Prim-ministrul Ilie Bolojan a ajuns într-un punct în care confundă deliberat reforma cu vânzarea şi strategia cu improvizaţia. Sub pretextul unor obligaţii din PNRR şi al unor ‘analize exploratorii’ redactate pe repede înainte, Executivul pregăteşte cea mai amplă înstrăinare de active strategice din ultimele două decenii, fără consultare în coaliţie, fără dezbatere publică şi fără o minimă asumare politică. În acelaşi timp, discursul public al Guvernului Bolojan ridică întrebări serioase. Se vorbeşte despre faptul că românii ar fi pregătiţi să investească masiv în aceste listări. O minciună sfruntată! De fapt, se pregăteşte o operaţiune care nu are nimic în comun cu interesul public, o acţiune opacă, în avantajul unor cercuri restrânse, orchestrată tocmai de către cei care trâmbiţează transparenţa: pachete din companii strategice ale statului sunt scoase din circuitul transparent al pieţei şi direcţionate, ocolind Bursa de Valori, prin mecanismul de plasare accelerată, către investitori selectaţi, în condiţii stabilite discreţionar, la preţuri mai mici decât cele reale”, susţin semnatarii moţiunii de cenzură.

Ce vor face partidele politice la moțiune. Ce parlamentari vor fi în sală

PNL, UDMR și USR au anunțat că parlamentarii lor vor rămâne sau nu în sală la moțiune, dar că nu vor vota. Este de așteptat ca AUR și PSD, semnatari ai moțiunii, să o și voteze. Grupul PACE a transmis că va vota. Conducerea SOS România face sondaj în partid.

Potrivit parlamentarilor PSD, AUR şi PACE – Întâi România, prin aceste tranzacţii statul român ar pierde “miliarde de lei” prin subevaluarea activelor, iar pentru a distrage atenţia publică, “în scopul celei mai mari ticăloşii din ultimele decenii”, s-a întocmit o listă de companii profitabile, amestecate “cu abilitate” printre companiile cu pierderi, şi “s-a pedalat” pe urgenţa scoaterii acestora la vânzare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite