Sorin Grindeanu, după vot: Există viață și după această moțiune. Normal ar fi ca Ilie Bolojan să demisioneze. Mi-aș dori ca rapid, la Cotroceni, împreună cu celelalte partide, să găsim o soluție

5 May 2026, 14:37 (actualizat 5 May 2026, 15:01)

Președintele PSD a declarat, după ce a trecut moțiunea, că el și PSD-ul au încercat să păstreze în continuare punți de dialog cu celelalte partide politice și că el crede că există viață și după această moțiune.

Știre în curs de actualizare.

Declarațiile lui Sorin Grindeanu:

-Eu n-am dorit azi să iau cuvântul la moțiune, tocmai pentru că eu cred că tot noi, împreună, trebuie să construim o majoritate. Votul face ca această moțiune să fie adoptată cu un număr record. Asta spune ceva: că tot ceea ce s-a spus de către cei care au votat a întrunit susținerea masivă a parlamentarilor.

-Eu și colegii mei din PSD am încercat să reducem tensiunea publică, am încercat să păstrăm în continuare punți de dialog cu celelalte partide politice. Alții au fost cei care au jucat totul sau nimic, în sensul: dacă nu mai sunt eu prim-ministru, nu e voie să se mai întâmple altceva în această majoritate. Eu cred că există viață și după această moțiune. Este de datoria partidelor responsabile să găsească o soluție. Mă aștept, în perioada următoare, ca domnul președinte Nicușor Dan să vină și să ne convoace la consultări. Cred că normal ar fi ca Ilie Bolojan să demisioneze în acest moment din funcția de prim-ministru, chiar dacă e interimar, pentru că vorbim de un vot covârșitor.

-Eu mai degrabă mi-aș dori ca rapid, la Cotroceni, împreună cu celelalte partide, să găsim o soluție și să mergem înainte.

-Eu voi merge împreună cu colegii mei spunând ceea ce v-am spus de câteva săptămâni, și anume că dorim păstrarea, în mare, vedem dacă vor fi ceva schimbări în această zonă a coaliției, că nu vom susține guverne minoritare.

-N-o să auziți de la mine să dau sfaturi celor de la PNL sau USR. PSD este dispus rapid la găsirea unei soluții, îmi doresc să avem rapid un guvern, toate opțiunile sunt deschise, un premier tehnocrat nu e de dorit, dar nu vreau să exclud.

-În acest moment, prima rundă de întâlniri de la Cotroceni, urmare a primei runde se vor decanta soluții.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite