La 19 decembrie 1989, mișcările de protest au cuprins fabricile din Timișoara. Începea operațiunea “Trandafirul”
În urmă cu 36 de ani, pe 19 decembrie, la Timişoara continua lupta pentru libertate. Spiritele se agită în întreprinderi şi instituţii, iar întregul oraş este în grevă. Trupele de represiune sunt prezente pe străzi, se înregistrează noi victime şi se fac arestări. Se zvoneşte că în timpul nopţii, morţii revoluţiei au fost furaţi de la Spitalul Județean.
În noaptea de 18 spre 19 decembrie, mai mulți angajați ai Ministerului de Interne încarcă într-o autofrigorifică 43 de cadavre sustrase de la morga Spitalului Județean și transportate apoi la București pentru a fi incinerate.
Pe timpul zilei, în 19 decembrie 1989, mișcările de protest cuprind fabricile din Timișoara. Forțele de ordine blochează porțile întreprinderilor și înconjoară cele mai mari fabrici din oraș, iar autoritățile vremii merg din întreprindere în întreprindere pentru a calma spiritele.
Muncitorii cer însă condiții mai bune de trai și scoaterea trupelor din fabricii din oraș. Oricine se apropie însă de poarta fabricii este împușcat pe loc. Protestele continuă și pe străzile din oraș, inclusiv în centrul Timișoarei. Oamenii strigă “Armata e cu noi” și “Jos Ceaușescu”.
Pentru prima dată, protestatarii se organizează însă și formează Forumul Democratic Român, prima organizație revoluționară de dinainte de căderea lui Nicolae Ceaușescu.
În noaptea care a urmat este finalizată însă operațiunea “Trandafirul”. Mai exact, trupurile eroilor care au murit, care au fost împușcați în 17 decembrie și sustrase apoi de la morgă sunt incinerate, iar apoi cenușa este aruncată într-o gură de canal.
Asociația Memorialul Revoluției prezintă pe site-ul său cronologia evenimentelor de la Timișoara, pe zile și ore. Documentul arată ce s-a întâmplat și în ziua de 19 decembrie.

