18 decembrie 1989, o nouă zi însângerată la Timișoara. S-a cântat “Deșteaptă-te române”, iar comuniștii au vrut să șteargă urmele masacrului

18 December 2025, 09:48 (actualizat 18 December 2025, 13:15)

În urmă cu 36 de ani, pe 18 decembrie 1989, timişorenii îşi plângeau morţii, răniţii şi arestaţii. A fost încă o zi însângerată în lupta pentru libertate, iar la Timişoara s-au înregistrat noi victime. După masacrul din data de 17, când timișorenii au stat în bătaia gloanțelor și câteva zeci dintre ei plătiseră deja cu viața dorința de libertate, forțele de represiune încercau să reducă la tăcere orașul care s-a ridicat împotriva comunismului.

În ciuda masacrului din urmă cu o zi, timișorenii au avut curajul să iasă din nou în stradă. Câțiva tineri s-au adunat pe treptele Catedralei, iar lor li s-au alăturat apoi și mai mulți oameni. Manifestanții au început să cânte împreună “Deșteaptă-te române”, un cântec care era interzis în acea perioadă, să strige “Jos Ceaușescu” și “Libertate”.

Zi de doliu la Timișoara. La 17 decembrie 1989 au căzut primii eroi ai Revoluției

Zi de doliu astăzi la Timișoara, în memoria celor care și-au pierdut viața în baia de sânge cu care comunismul a încercat pentru ultimă dată să înăbușe revolta celor pregătiți să plătească pentru libertate. 17 decembrie 1989 este ziua în care au căzut primii eroi ai Revoluției.

Nu a durat însă mult până când autoritățile au ripostat cu foc, s-a tras din nou asupra mulțimii, unii dintre cei care au venit aici au murit pe loc, alții au fost răniți, unii au reușit să fugă în parcul din spatele catedralei, dar au fost urmăriți.

În noaptea care a urmat, unele trupuri care erau la morga Spitalului Județean din Timișoara au fost sustrase, duse la București și incinerate la crematoriul Cenușa, astfel încât urmele represiunii să fie șterse.

În memoria celor care au murit în urmă cu 36 de ani pentru libertatea noastră de astăzi, pe toată durata acestei săptămâni sunt organizate diferite evenimente de comemorare, dar și care să le vorbească tinerilor despre ce s-a întâmplat în decembrie 1989. Un astfel de eveniment are loc astăzi – un pelerinaj la Monumentele Revoluției, la care participă 17 școli și licee din Timișoara.

Iar în această seară, pe treptele Catedralei din Timișoara, vor fi depuse candele în memoria celor care au murit în urmă cu 36 de ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite