18 decembrie 1989 era încă o zi însângerată la Timișoara. După masacrul din ziua precedentă, când zeci de oameni au plătit cu viața pentru libertate, forțele de represiune încercau să reducă la tăcere orașul care s-a ridicat împotriva comunismului. Curajul timișorenilor a fost însă de neoprit.