Zi de doliu la Timișoara. La 17 decembrie 1989 au căzut primii eroi ai Revoluției

Zi de doliu astăzi la Timișoara, în memoria celor care și-au pierdut viața în baia de sânge cu care comunismul a încercat pentru ultimă dată să înăbușe revolta celor pregătiți să plătească pentru libertate. 17 decembrie 1989 este ziua în care au căzut primii eroi ai Revoluției.

La Timișoara au fost comemorați primii eroi ai Revoluției din 1989, morți în 17 decembrie. Unii dintre ei aveau doar 15 ani

Zi de doliu la Timișoara, în memoria celor care și-au pierdut viața în baia de sânge cu care comunismul a încercat pentru ultima dată să înăbușe revolta celor pregătiți să plătească pentru libertate. 17 decembrie 1989 este ziua în care au căzut primii eroi ai revoluției, la Timișoara. Martirii au fost pomeniți în slujbele din biserici, dar și la parastasul de la Cimitirul Eroilor, unde s-au depus coroane de flori. De la an la an, însă, tot mai puțină lume se aduna la comemorarea eroilor Revoluției române.

Ultima Oră

Cele mai citite