Iranul afirmă că nu va negocia cu SUA sub ultimatumurile lui Trump

Donald Trump / Profimedia Images
6 April 2026, 13:43 (actualizat 6 April 2026, 13:49)

Iranul nu va negocia cu SUA sub ultimatumurile emise de preşedintele american Donald Trump şi a formulat propriile poziţii şi cereri ca răspuns la propunerile de armistiţiu ce au fost transmise Teheranului prin intermediari, a transmis luni Ministerul de Externe iranian, un anunţ care vine pe fondul speculaţiilor privind discuţii asupra unui armistiţiu de 45 de zile, relatează agenţiile Reuters şi EFE.

“Negocierile sunt incompatibile cu ultimatumurile, crimele sau ameninţările cu comiterea de crime de război”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Bagaei, la o conferinţă de presă.

Teheranul are un set de cerinţe bazate pe interesele sale naţionale, care au fost deja transmise prin intermediari, iar cererile anterioare ale SUA, precum planul în 15 puncte, au fost respinse ca fiind “excesive”, a precizat oficialul iranian.

“Iranul nu ezită să exprime cu claritate ceea ce consideră a fi cereri legitime ale sale şi acest lucru nu trebuie interpretat ca un semn de compromis, ci mai degrabă ca o reflectare a încrederii sale în apărarea propriilor poziţii”, a explicat acelaşi purtător de cuvânt.

“Noi ne-am formulat propriile răspunsuri” şi detaliile vor fi anunţate la momentul potrivit, a adăugat el, răspunzând întrebării unui jurnalist iranian despre posibilitatea unui armistiţiu între Iran şi SUA. Un armistiţiu “ar înseamna o pauză pentru regrupare şi reînarmare pentru continuarea crimelor”, a completat el.

“Cererea noastră este încheierea acestui război impus, împreună cu garanţii că acest ciclu nefast nu se va repeta”, a indicat purtătorul de cuvânt al MAE de la Teheran.

Potrivit publicaţiei Axios, SUA, Iranul şi un grup de mediatori regionali discută termenii unui posibil armistiţiu de 45 de zile, ca prim pas pentru încheierea războiului declanşat de SUA şi Israel împotriva Iranului.

Conform acestei publicaţii, care face referire la patru surse americane, israeliene şi regionale ce au cunoştinţe despre discuţii, negocierile se desfăşoară prin intermediul unor mediatori pakistanezi, egipteni şi turci, precum şi prin schimburi de mesaje text între emisarul preşedintelui american Donald Trump, Steve Witkoff, şi ministrul iranian de externe Abbas Araqchi.

Conform surselor citate, medierea este axată pe redeschiderea completă a Strâmtorii Ormuz şi pe găsirea unei soluţii privind uraniul înalt îmbogăţit al Iranului, fie prin scoaterea acestuia din ţară, fie prin diluare, acestea fiind condiţii cheie puse de SUA şi Israel pentru un acord.

Trump a ameninţat Iranul că va dezlănţui “iadul” asupra acestei ţări dacă până marţi la ora 20:00, ora Washingtonului (miercuri, ora 00:00 GMT), nu redeschide complet Strâmtoarea Ormuz, în cel mai recent ultimatum pe care l-a transmis Teheranului. “Dacă ei nu fac ceva până marţi seară, nu vor mai avea nicio centrală electrică şi niciun pod în picioare”, a ameninţat el duminică.

În planul de pace în 15 puncte propus anterior de Washington şi descris ca “excesiv” de Iran acestei ţări i se cere în special predarea întregului său stoc de uraniu îmbogăţit, demontarea principalelor infrastructuri nucleare, menţinerea deschisă a Strâmtorii Ormuz, renunţarea la susţinerea unor grupări armate în regiune, limitarea numărului de rachete şi a razei de acţiune a acestora pentru a nu mai putea lovi Israelul, iar Iranul ar obţine în schimb ridicarea sancţiunilor internaţionale şi sprijin pentru programul său nuclear civil, potrivit cotidianului american New York Times.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite