Iranienii din România protestează la Ambasada Iranului din București
Cu sufletul împărțit între speranță și teamă, iranienii care locuiesc în România s-au mobilizat pentru un protest, joi, la Ambasada Republicii Islamice Iran din București.
Aproximativ 120 de persoane s-au adunat în fața ambasadei Iranului din Capitală. În principal, mesajele protestatarilor vizează îndepărtarea actualului regim.
Ei spun că faptul că au murit câțiva dintre lideri nu înseamnă că regimul a fost înlăturat în totalitate.
Protestatarii propun și soluții. Ar fi de acord cu organizarea unui referendum în Iran, prin care populația să se poată exprima dacă își dorește în continuare un regim precum cel actual sau dacă se poate vorbi despre transformarea țării într-o republică.
Oamenii sunt îngrijorați pentru familiile lor. Spun că pot lua legătura cu cei de acasă doar cu mare dificultate. Reușesc să vorbească la telefon doar câteva zeci de secunde, iar fiecare dintre ei are câte o poveste despre ce se întâmplă fie în Teheran, fie în alte zone ale Iranului.
După cum spun iranienii aflați acum în România și, în general, în diaspora, poate cel mai greu este faptul că nu pot discuta cu cei de acasă decât cu foarte mare dificultate.
Această situație reprezintă o povară pentru ei, iar toți speră ca lucrurile să se liniștească și ca Iranul să revină, în cele din urmă, la o viață normală, fără ca oamenii de acolo să mai aibă de suferit.

