Invazie de alge pe plajele de pe litoral
Plajele de pe litoral sunt din nou invadate de alge. Este pentru a treia oară în această vară. Nisipul și apa de la mal au devenit verzi, după ce au fost năpădite de plante acvatice.
Turiștii se plâng de disconfort, mai ales că algele sunt în număr extrem de mare, chiar și la câțiva metri în larg.
Apele Române curăță constant zonele afectate, însă algele revin după ce sunt strânse.
Turiștii care vor să se relaxeaze la început de septembrie nu au parte de sejurul visat. Pe litoral au fost trei zile de furtună și vreme rea, iar cerul a rămas și astăzi acoperit.

