Debut timid de sezon estival. Hotelierii se așteaptă la un număr mai mic de turiști. Vremea va fi rece și va ploua
Se dă startul sezonului estival pentru unii chiar de joi. Doar că anul acesta vremea nu ține cu turiștii. Se anunță ploi și o răcire accentuată, așa că gazdele s-au pregătit chiar cu spații încălzite la terase și piscine. Au mai redus și tarifele, în speranța că vor atrage cât mai mulți oaspeți. Dar gradul de ocupare în hoteluri e sub cel de anul trecut, chiar și cu 40 la sută.
Cu plaje amenajate și hoteluri gata de deschis sezonul estival. Așa arată litoralul românesc, în preajma zilei de 1 Mai. Doar vremea mai poate strica bucuria turiștilor. Motiv pentru care organizatorii unui festival nu îl vor mai ține pe plajă.
Bianca Adăscăliţei, organizator de festival: A pornit de la o idee frumoasă, să strângem și tineri, și adulți, să îmbinăm nostalgia anilor de liceu cu muzica de astăzi. Am luat decizia că va fi și cort, vor fi și încălzitoare, important este să ne simțim bine și să ne distrăm.
Cei din industria HoReCa vorbesc despre un început de sezon atipic, în care oamenii sunt mai atenți la cheltuieli. Mulți turiști au ezitat până în ultima clipă dacă merg sau nu la mare.
Ionuţ Puznava, reprezentant patronatul “Marea”: Turiștii care vin pe litoral de 1 Mai, în general, sunt turiști care vin în ultimul moment, accesează oferte last minute.
Bogdan Boiţă, manager comercial, lanţ hotelier: La ora actuală, aveam încasări cu 50 la sută mai mari decât acum. Turiștii au evitat să plătească în avans.
Corina Martin, reprezentant, patronatul RESTO: Deși avem multe evenimente în toate stațiunile, a scăzut puterea de cumpărare a turiștilor români. Resursele financiare pentru a veni la mare două nopți, trei zile, sunt mult mai mici.
Patronatele din turism se așteaptă pentru week-end-ul de 1 Mai la cel puțin 40.000 de turişti pe litoral. Cele mai căutate stațiuni rămân Mamaia şi Vama Veche.

