India a deschis o Cameră de Comerț în România. Șocul generat de taxele lui Trump creează oportunități

12 April 2025, 21:26 (actualizat 12 April 2025, 21:30)

Tarifele impuse de administraţia Trump în lume au dat peste cap calculele multor naţiuni, dar au deschis calea şi pentru noi oportunităţi. În acest context, India a deschis o cameră de comerţ în România care va funcţiona şi pentru Republica Moldova. Asta, mai ales că în ultimii ani India a devenit al doilea cel mai important partener comercial din Asia pentru România, în fața Japoniei și Coreei de Sud, potrivit celor mai recente statistici oficiale.

IT, industrie farmaceutică, energie regenerabilă și componente auto – sunt domeniile în care volumul schimburilor dintre România şi India a crescut semnificativ în ultimul an. Iar cele două țări doresc să-și extindă relațiile comerciale.

De ajutor va fi Camera de comerț a Indiei pentru România și Republica Moldova, înființată în București. India este unul dintre liderii mondiali în domeniul energiei regenerabile: are a patra cea mai mare capacitate instalată pentru energie eoliană și energie solară.

Makina Jain, ambasadoarea Indiei în România şi Republica Moldova: Noi am iniţiat Alianţa Solară Internaţională şi mă bucur că şi România face parte din această asociaţie. Astfel că asta este una dintre zonele în care putem colabora: energia solară. Putem dezvolta proiecte. De asemenea, putem colabora şi în domeniul energiei din hidrogen.

Sebastian Burduja, ministrul Energiei: Ne gândim și la proiecte în zona de energie eoliană, mai este și partea nucleară, unde India are un program propriu, hidroenergie și cărbunele. India are în continuare centrale pe cărbune, deci avem cumva provocări similare, către o energie mai curată, sursa sigură și accesibilă ca preț.

În România sunt active aproape 500 de companii cu capital indian. Schimburile comerciale româno-indiene au depăşit 1,7 miliarde de dolari în 2023.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite