Nouă poliţişti din India, condamnaţi la moarte pentru o dublă crimă comisă în timpul pandemiei de COVID-19
Nouă poliţişti din statul indian Tamil Nadu (sud) au fost condamnaţi la pedeapsa capitală pentru că au bătut până la moarte un comerciant şi pe fiul său, arestaţi întrucât nu respectaseră regulile de carantină în timpul pandemiei de COVID-19, transmite AFP.
La finalul procesului, un judecător i-a găsit luni vinovaţi pe cei nouă acuzaţi pentru tortură şi omucidere şi a decis pedeapsa maximală.
P. Jayaraj (58 de ani) şi fiul său, J. Benicks (31 de ani), au fost arestaţi pe 19 iunie 2020 de poliţie pentru că nu îşi închiseseră magazinul de telefonie din oraşul Santhankulam, aşa cum prevedeau regulile de carantină decretate de autorităţile indiene.
Conduşi la secţia de poliţie, cei doi au fost bătuţi şi torturaţi de mai mulţi agenţi. Tatăl a decedat două zile mai târziu din cauza rănilor suferite, iar fiul a doua zi, a menţionat poliţia judiciară federală din India (CBI) într-un comunicat.
Execuţiile sunt practicate rar în India. Cele mai recente execuţii prin spânzurare au avut loc în martie 2020 şi au vizat patru bărbaţi găsiţi vinovaţi de violarea şi uciderea unei tinere, în 2012, într-un autobuz din New Delhi.

