Încă un cadru medical la un pas de deces, după cazurile doctorițelor de la Buzău și Cluj-Napoca: o asistentă din Sibiu a făcut infarct în timpul serviciului. Ministrul Sănătății, la TVR Info: Funcționăm după un model de clasificare a unităților sanitare sovietic
Încă un cadru medical a fost la un pas de deces! Este vorba despre o asistentă de la Spitalul de Urgenţă Sibiu care a făcut infarct în timpul serviciului. Atenție, sunt detalii cu impact emoțional!
Asistenta era de serviciu la Spitalul Județean de Urgență din Sibiu când a făcut infarct. Colegii din secția Medicală 1 i-au acordat primul ajutor.
Ar fi sunat apoi la unitatea de primiri urgențe a spitalului. Însă medicii de acolo nu au putut interveni, susțin surse din interiorul spitalului. Așa că au apelat la 112.
Dacă este vorba despre un cadru medical, și nu despre un pacient, procedura prevede anunțarea cazului la numărul unic, a confirmat serviciul județean de urgență, care a răspuns imediat solicitării și a salvat-o pe asistenta în vârstă de 56 de ani..
Vineri dimineață, o doctoriță de la Spitalul de Urgență pentru copii din Cluj-Napoca a murit în timp ce era de gardă. Nu a mai putut fi salvată, în ciuda manevrelor rapide de resuscitare.
Femeia, în vârstă de 66 de ani, era medic primar pediatru. Colegii spun că avea probleme de sănătate, însă numai necropsia va arăta care a fost cauza decesului.
Tragedia vine la două săptămâni după cazul Ștefaniei Szabo, chirurg și director medical al Spitalului Județean de Urgență Buzău, în vârstă de 37 de ani, care a fost găsită fără viaţă în camera de gardă a unităţii medicale.
Sunt prea puțini medici în spitalele de urgență, unde volumul de muncă este mult mai mare decât în alte unități medicale, recunoaște ministrul Sănătății.
Alexandru Rogobete a anunțat la TVR INFO că modul în care vor fi alocate cadrele medicale în spitale va fi schimbat. Și clasificarea spitalelor vă fi modificată astfel încât să reflecte numărul de pacienți și complexitatea intervențiilor.
Va exista și o diferențiere de salarizare între gărzile de urgență și cele de monitorizare, a precizat ministrul sănătății. Proiectul ar urma să fie gata cel mai târziu în ianuarie anul viitor..
“Spitalele din România nu au mai fost reclasificate de 25 de ani. Funcționăm după un model de clasificare a unităților sanitare sovietic. Și, pentru asta, echipa mea, împreună cu profesioniști din sănătate lucrează acum la reclasificarea spitalelor și vom avea spitale de importanță strategică, după niște reguli, spitale de categoria 1, 2 și 3. […] Normativul de personal nu a fost schimbat niciodată după revoluție. el se bazează doar pe numărul de paturi. Or, este incorect să normezi personalul doar în funcție de numărul de paturi, pentru că în mod normal normarea ar trebui să se facă în funcție de numărul de paturi, dar și în funcție de complexitatea cazurilor, în funcție de rulajul de pacienți, în funcție de manevrele care se fac pacientului” – a declarat Alexandru Rogobete la TVR Info.

