O doctoriță de 37 de ani de la Spitalul Județean Buzău a fost găsită moartă în Camera de gardă
O veste şoc a bulversat la primele ore întreaga comunitate din orașul Buzău: directoarea medicală a Spitalului Județean de Urgență, Ștefania Szabo, a fost găsită moartă în camera de gardă. Anchetatorii au ridicat probe și au început audierea rudelor și colegilor de tură. Potrivit unor surse, în încăpere ar fi fost găsite mai multe medicamente și seringi folosite. Una dintre ipoteze este că doctorița și-ar fi putut administra o supradoză de substanțe tonifiante, vitamine sau analgezice puternice. Se așteaptă și rezultatul necropsiei, pentru a se stabili exact cum s-a produs tragicul eveniment. Procurorii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă. Atenție, sunt informații cu puternic impact emoțional!
Doctorița de 37 de ani intrase în gardă luni după-amiază la ora 14.00, însă venise la spital de dimineață unde avea și alte atribuții în calitatea de director medical al celei mai mari unități spitalicești din județul Buzău.
A participat la un eveniment organizat de spital la secția exterioară de pneumologie, unde a și dat ultimul interviu.
Sorin Pătrașcu manager Spitalul Județean de Urgență: “Nu știm nici cauzele, nu știm nici motivele, nici de ce s-a ajuns la această situație. Atitudinea dânsei și la conferință de ieri erau normale.”
Dimineață în jurul orei 5.00, o asistentă din secția de chirurgie a intrat în camera de gardă, unde telefonul doctoriței suna insistent, și a găsit-o fără suflare.
Personalul din spital vorbește despre activitatea epuizantă din spital a doctoriței, care din lipsa medicilor de chirurgie făcea și câte 7 gărzi pe lună.
Grațiela Constantin, lider Sanitas Buzău: “Am văzut-o sleită de puteri. Am văzut-o chiar cu branulă la mână. Și am întrebat-o cum se simte și mi-a spus: “Foarte rău, mă simt epuizată. Și am întrebat-o: de ce nu mergeți acasă să vă odihniți? și mi-a spus: Nu pot pentru că am pacienți. Trebuie să intru în sală.”
Dragoș Porumb, președintele Colegiului Medicilor Buzău: “Muncea foarte mult. Nu cred că a avut un concediu medical în ultimii 3 ani de când o știu.”
Rodica Olteanu, asistenta șefa UPU Buzău: “Am lucrat cu acest medic ani la rând. Am simțit-o aproape de noi, de colectiv. A fost atentă la toate problemele pe care le-am avut.”
Anchetatorii au prelevat probe din camera de gardă, unde au fost găsite mai multe medicamente.
Asistente, îngrijitoare și medici din spitalul Județean Buzău au ținut un moment de reculegere în memoria doctoriței.
Doctorița Ștefania Szabo era din București și făcuse rezidențiatul la Spitalul Floreasca. În 2020 a ales să lucreze la spitalul Județean Buzău, iar din decembrie 2021 era director medical.
Corespondență emoționantă de la Buzău
Doctorița Ștefania Szabo lucra la spitalul din Buzău din timpul pandemiei, iar vestea morții ei a șocat întreaga comunitate.
Colega noastră, Antonia Ioniță, corespondent TVR, și-a ascuns cu greu emoțiile, în transmisiunea live de la ora 12.00, atunci când a vorbit despre una dintre ultimele postări ale doctoriței pe pagina sa de Facebook, în care spunea că “un chirurg nu tratează doar o boală, el are în mâinile sale un om care-și pune viața în mâinile sale.”
Angajații Spitalului Județean de Urgență Buzău au ținut un moment de reculegere pentru medicul Ștefania Szabo, potrivit publicației Reporter Buzoian.

