IMAGINI SPECTACULOASE Un manifestant iranian a înlocuit drapelul Republicii Islamice Iran, de pe ambasada din Londra, cu un steag al fostei monarhii

11 ianuarie 2026, 15:43

Drapelul Republicii Islamice Iran a fost înlocuit sâmbătă, pentru scurt timp, cu cel al fostului regim monarhic pe frontonul ambasadei iraniene la Londra, de un manifestant în timpul unei adunări de sute de persoane în sprijinul actualelor proteste din Iran, au indicat martori oculari pentru AFP.

Un videoclip difuzat pe rețelele sociale arată un bărbat care traversează strada, apoi, cu mișcări repezi, se urcă pe balconul clădirii ambasadei, situată în apropiere de Hyde Park în centrul Londrei, înlăturând drapelul Republicii islamice, în urale, și înlocuindu-l cu un steag ornat cu un leu și un soare, simboluri ale monarhiei.

Drapelul monarhic a rămas acolo timp de câteva minute, înainte de a fi îndepărtat, au indicat mai mulți martori unei jurnaliste a AFP la fața locului.

„Democrație pentru Iran, regele Reza Pahlavi (fiul fostul șah al Iranului, n.red.). Justiție pentru Iran”, au scandat manifestanții, fluturând steaguri legate de fosta monarhie iraniană, răsturnată de revoluția islamică din 1979.

Poliția londoneză a transmis pe X că la fața locului s-au aflat agenți după ce un manifestant „s-a cățărat pe balconul clădirii”, iar mai târziu a anunțat că a arestat două persoane, „una pentru intruziune cu circumstanțe agravante și agresarea unui agent al forțelor de ordine, alta pentru pentru intruziune cu circumstanțe agravante”.

„Nu a fost constatată nicio tulburare gravă, iar polițiștii vor rămâne la fața locului pentru a asigura securitatea ambasadei”, a mai precizat poliția metropolitană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite