Trump acuză Iranul că încalcă acordul de încetare a focului şi ameninţă că SUA îşi vor intensifica atacurile

Președintele american Donald Trump / Profimedia Images
28 June 2026, 08:58 (actualizat 28 June 2026, 09:00)

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat din nou sâmbătă Iranul că a încălcat acordul de încetare a focului şi a avertizat că Washingtonul ar putea să îşi intensifice ofensiva militară dacă Teheranul continuă atacurile până la punctul în care Republica Islamică “va înceta să existe”, transmite duminică EFE.

Într-un mesaj publicat pe reţeaua sa Truth Social, Donald Trump a susţinut că forţele americane au bombardat instalaţii de depozitare a rachetelor şi a dronelor, precum şi radare de coastă iraniene ca răspuns la o nouă încălcare a încetării ostilităţilor.

“Poate veni un moment în care pur şi simplu să nu mai putem fi rezonabili şi să fim obligaţi să definitivăm pe cale militară munca pe care am început-o cu mare succes”, a scris preşedintele SUA.

“Dacă se întâmplă asta, Republica Islamică Iranului va înceta să existe!”, a adăugat el.

Cu câteva ore înaintea acestei postări, Comandamentul Central al Statelor Unite (CENTCOM) a raportat o nouă serie de atacuri împotriva mai multor ţinte militare din Iran ca răspuns la atacul unui drone atribuit Teheranului asupra petrolierului M/T Kiku, sub pavilion panamez, în timp ce naviga prin strâmtoarea Ormuz.

“Forţele CENTCOM au lansat astăzi atacuri ca răspuns direct la agresiunea continuă a Iranului împotriva navigaţiei comerciale”, a declarat comandamentul militar într-un comunicat.

Potrivit CENTCOM, ofensiva a vizat infrastructura de supraveghere militară, sistemele de comunicaţii, poziţiile de apărare aeriană, facilităţile de depozitare a dronelor şi capacităţile pentru desfăşurarea minelor navale.

Vineri, preşedintele american a acuzat Iranul că a încălcat în mod “nesăbuit” armistiţiul lansând “cel puţin patru drone de atac unidirecţional împotriva navelor care tranzitau Strâmtoarea Ormuz”.

Atacurile sunt primele schimburi între cele două părţi de când SUA şi Iran au semnat pe 17 iunie un memorandum de înţelegere pentru a pune capăt ostilităţilor şi a asigura libera navigaţie prin Strâmtoarea Ormuz, în timp ce negociază un acord final privind programul nuclear iranian. 

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite